ffn logo
2019 DIVISION I OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS
 
Offensive players of the year: Ian Kipp, Mentor; JuTahn McClain, Fairfield
Defensive players of the year: Jeff Pietrowski, Lakewood St. Edward; Deshawn Pace, Cincinnati Colerain
Coaches of the year: Bryan Schoonover, Groveport Madison; Steve Trivisonno, Mentor
 
First Team Offense
Quarterbacks: Demeatric Crenshaw, Pickerington Central, 6-2, 215, sr.; Ian Kipp, Mentor, 6-2, 205, jr.; Matthew Luebbe, Cincinnati Elder, 5-11, 185, sr.
Backs: Jared Banks, Toledo Whitmer, 5-11, 200, sr.; Lameir Garrett, Canton McKinley, 6-0, 200, sr.; Ethan Adkins, Massillon Jackson, 6-1, 200, sr.; JuTahn McClain, Fairfield, 5-10, 180, sr.; Joe Formani, Lakewood St. Edward, 5-11, 205, sr.; Brian Trobel, Mentor, 5-9, 175, sr.
Receivers: Chris Scott, Pickerington North, 6-2, 178, sr.; Jake Ryan, Massillon Jackson, 6-3, 195, sr.; Nic Kilbride, Perrysburg, 6-3, 195, sr.; Luke Floriea, Mentor, 5-10, 175, sr.; Larry Stephens, Springfield, 6-1, 195, sr.; Joe Royer, Cincinnati Elder, 6-5, 225, sr.
Line: Te-Rah Edwards, Groveport Madison, 6-3, 295, sr.; Jared Bycznski, Berea-Midpark, 6-4, 305, sr.; Brian Kilbane Jr., Lakewood St. Edward, 6-4, 275, sr.; Paris Johnson Jr., Cincinnati Princeton, 6-7, 290, sr.; Austin Collins, Perrysburg, 6-3, 275, sr.; Jakob James, Cincinnati Elder, 6-5, 285, sr.
Kicker: Declan Mangan, St. Ignatius, 5-11, 165, jr.
 
First Team Defense
Line: Jack Sawyer, Pickerington North, 6-5, 225, jr.; Jasiyah Robinson, Groveport Madison, 6-4, 225, sr.; Kaden Tong, Powell Olentangy Liberty, 6-1, 230, sr.; Noah Nunn, Medina, 6-4, 230, sr.; Romelle Grier, Toledo Whitmer, 6-3, 275, sr.; Jeff Pietrowski, Lakewood St. Edward, 6-3, 235, sr.; Darrion Henry, Cincinnati Princeton, 6-4, 270, sr.; Luke Mattia, Hamilton, 6-4, 220, sr.
Linebackers: Zach Hill, Lewis Center Olentangy Orange, 6-2, 218, sr.; Ty Hamilton, Pickerington Central, 6-4, 250, sr.; Kameron Vargas, Toledo Whitmer, 6-1, 210, jr.; Joseph Saipaia, Canton McKinley, 6-1 225, sr.; R.J. Howard, Solon, 5-9, 205, sr.; Trey Baker, Kettering Fairmont, 6-0, 215, sr.; Connor Jones, Hilliard Darby, 6-2, 225, jr.
Backs: Deshawn Pace, Cincinnati Colerain, 6-2, 210, sr.; Logan Nash, Lakewood St. Edward, 5-11, 185, sr.; Marco Toth, Mentor, 5-8, 160, sr.
Punter: Dakota Cochran, Shaker Heights, 6-2, 205, sr.
 
Second Team Offense
Quarterbacks: Drew Sims, Perrysburg, 5-11, 180, sr.; Matthew Rueve, Cincinnati St. Xavier, 6-4, 190, sr.
Backs: Jaabir Mujihad, Euclid, 6-1, 210, sr.; Garret Clark, Strongsville, 5-11, 190, sr.; Reed Hall, New Albany, 5-10, 165, sr.; Jeff Tolliver, Springfield, 5-11, 197, sr.
Receivers: Montorie Foster, Lakewood St. Edward, 6-2, 165, sr.; Jake Nanosky, Medina, 6-6, 200, sr.; Shon Strickland, Reynoldsburg, 6-3, 205, sr.; Grant McCurry, Solon, 5-11, 170, sr.; Liam Clifford, Cincinnati St. Xavier, 6-2, 190, jr.
Line: Nick Sands, Hilliard Davidson, 6-2, 220, sr.; DJ Owens, Canton McKinley, 6-2, 220, sr.; Joe Ackerman, Massillon Jackson, 6-4, 215, sr.; Hunter Colao, Mentor, 6-0, 260, jr.; Tate Parker, Toledo Whitmer. 6-5, 275, sr.; Luke Kandra, Cincinnati Elder, 6-5, 305, sr.
Kicker: Casey Magyar, Dublin Coffman, 5-10, 165, jr.
 
Second Team Defense
Line: Justin Wodtly, Cleveland Heights, 6-3, 272, sr.; Andrew Keating, Strongsville, 6-3, 215, sr.; Avery Dunn, Shaker Heights, 6-5, 215, sr.; Dontay Corleone, Cincinnati Colerain, 6-2, 300, jr.
Linebackers: Cameron Junior, Middletown, 6-1, 205, jr.; Jackson Paglio, Mentor, 6-0, 200, sr.; Dominic Nardone, Dublin Jerome, 6-0, 201, sr.; Victor Shott, Massillon Jackson, 5-10, 190, sr.; Aidan Hubbard, Cleveland St. Ignatius, 6-4, 218, sr.; Ben Doehr, Elyria, 6-0, 225, sr.
Backs: Tim Keseday, Springboro, 5-11, 185, sr.; Reece Dunham, Lewis Center Olentangy Orange, 6-0, 157, sr.; Tyson Durant, Canton McKinley, 5-11, 175, sr.; Jiovanny Holmes, Cleveland Heights, 6-2, 190, sr.; Cameron Smith, Euclid, 6-2, 180, jr.; Tyshawn Lighty, Lorain, 5-10, 180, sr.
Punters: Austin Snyder, Groveport Madison, 5-7, 150, sr.; Matthew Dapore, Springboro, 5-11, 170, jr.
 
Third Team Offense
Quarterbacks: Riley Keller, Whitmer, 6-2, 210, sr.; Keaton Kesling, Clayton Northmont, 6-0, 175, sr.; Spencer Hawkins, Lewis Center Olentangy Orange, 6-3, 205, sr.; Judah Holtzclaw, Westerville Central, 6-6, 225, jr.
Backs: Bryon Threats, Dublin Coffman, 5-10, 190, jr.; Travis Whittaker, Gahanna Lincoln, 5-9, 189, sr.; Jeff Tolliver, Springfield, 5-11, 197, sr.
Receivers: Marshall Lang, Cincinnati St. Xavier, 6-4, 225, sr.; Lorenzo Styles, Pickerington Central, 6-2, 185, jr.
Line: Mao Glynn, Cincinnati Walnut Hills, 6-3, 289, jr.; Sean McRae, Upper Arlington, 6-6, 290, sr.; Joe Huber, Dublin Jerome, 6-5, 235, sr.; Jalen Bowens, Reynoldsburg, 6-2, 260, sr.; Jacob Curl, Hilliard Bradley, 6-0, 240, sr.; Chris Hatcher, Mentor, 6-0, 270, sr.; Ronan Chambers, Lakewood St. Edward, 6-5, 270, sr.
Kicker: Kevin Thibodeaux, Cincinnati Archbishop Moeller, 5-9, 195, sr.
 
Third Team Defense
Line: Ian Johnson, Marysville, 6-0, 210, sr.; Garrett Baker, Kettering Fairmont, 6-3, 215, sr.; LJ France, Fairfield, 6-1, 270, sr.
Linebackers: Daved Jones, West Chester Lakota West, 6-2, 212, sr.; Xzerius Stinnett, Springfield, 5-8, 190, sr.; Ben Cox, Olentangy Liberty, 5-11, 195, sr.; Dom Marasco, Pickerington Central, 5-9, 200, sr.; Zeke Healy, Westerville Central, 5-10, 200, jr.; Kyle Scherette, Brunswick, 6-0, 200, jr.
Backs: Rickey Hyatt, jr., Westerville Central, 6-1, 185, sr.; Brian Pinkney, Canton McKinley, 6-0, 190, jr.; James Covington, Toledo Whitmer, 6-0, 165, sr.; Tucker Hundley, Cincinnati St. Xavier, 6-0, 185, sr.; Delian Bradley, Springfield, 5-11, 180, so.; Colton Sandhas, Cincinnati Elder, 6-0, 190, sr.
Punter: Justin Hagler, Brunswick, 6-2, 175, sr.
 
SPECIAL MENTION:
Quarterbacks: Owen Bainbridge, Stow-Munroe Falls, 6-4, 180, so.; Elijah Wesley, Canton McKinley, 6-2, 180, jr.
Backs: Nick Mosley, Pickerington Central, 5-11, 205, jr.; David Afari, West Chester Lakota West, 5-10, 202, sr.; Caleb Gerken, Perrysburg, 5-11, 200, sr.; Marlin Scott, Toledo Bowsher, 5-9, 163, sr.
Receivers: Will Jackson-Linkhart, Centerville, 6-5, 190, jr.; Jazz Keys, Clayton Northmont, 5-9, 165, sr.; Luke Hensley, Medina, 6-2, 195, jr.; Dalen Stovall, Stow-Munroe Falls, 6-4, 185, jr.; Tevin Gregory, Toledo Bowsher, 6-1, 210, sr.; Ben Ireland, Findlay, 5-11, 163, so.
Offensive Line: Ace Ehrenschwender, Cincinnati Colerain, 6-0, 280, sr; Jacob Padilla, Huber Heights Wayne, 6-1, 285, sr.; Carlos Elias, Massillon Jackson, 5-11, 245, sr.; A.J. Coltz, Medina, 6-2, 235, sr.; Cade Zimmerly, Perrysburg, 6-2, 245, jr.; Hunter Huffman, Toledo Whitmer, 5-11, 220, sr.
Kickers: Ryan Miller, Medina, 5-10, 155, jr.; Ethan Mullins, Perrysburg, 5-7, 140; Jr.; Austin Gibbons, Toledo Whitmer, 6-0, 165, jr.
Defensive Line: Te’Vion Gilbreath, Springfield, 5-11, 208, sr.; Adam Hundemer, Liberty Twp. Lakota East, 6-3, 245, sr.; Tomas Rimac, Brunswick, 6-6, 270, jr.; Rayshawn Galloway, Toledo Bowsher, 6-2, 195, jr.; Hammond Russell, Dublin Coffman, 6-4, 242, jr.; Jaheim Thomas, Cincinnati Princeton, 6-4, 224, sr.
Linebackers: Curtis Young, Lancaster, 6-2, 210, sr.; Jack Dennis, Massillon Jackson, 6-1, 185, sr.; Carlos Negrin, Toledo Whitmer, 6-0, 200, sr.; Jack Higgins, Perrysburg, 6-3, 215, jr.; Aidan Eubanks, Findlay, 5-11, 218, sr.
Defensive Backs: Shea Keethler, Upper Arlington, 5-10, 172, jr.; Sheron Phipps, Thomas Worthington, 5-8, 165, jr.; Scott Sonnanstine, Dublin Jerome, 6-0, 183, sr.; Rod Moore, Clayton Northmont, 6-1, 185, jr.; Phil Thomas, Fairfield, 5-10, 175, sr.; Jamiel Randle, Canton GlenOak, 6-1, 170, sr.; Trey Young, Toledo Whitmer, 6-2, 170, sr.
 
 
2018 DIVISION II OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS
 
Offensive player of the year: Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods
Defensive player of the year: Sam Jackson, Troy
Coach of the year: Shaq Washington, Maple Heights
 
First team offense
Quarterbacks: Raymell Byrd, Whitehall-Yearling, 6-0, 175, sr.; Alec Sayre, Dover, 6-0, 195, sr.; Max Denman, Whitehouse Anthony Wayne, 6-4, 180, sr.; Ryan Maloy, Avon, 5-11, 180, sr. Running backs: Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods, 5-8, 186, jr.; Jaydon Culp-Bishop, Troy, 5-10, 183, sr.; Jamir Thomas, Massillon Washington, 6-1, 211, sr.; John Branham, Jr., 5-10, 218, sr.; Jack Spellacy, Olmsted Falls, 5-9, 180, sr. Receivers: Eric Curless, Cincinnati Anderson, 6-2, 190, sr.; Dimitri Mitsopoulos, Toledo St. John’s, 5-10, 170, jr.; Bernard Bates, Maple Heights, 5-7, 155, sr. Linemen: Zeke Correll, Cincinnati Anderson, 6-4, 280, sr.; Nolan Rumler, Akron Hoban, 6-4, 315, sr.; Kaden Lawler, Dresden Tri-Valley, 6-0, 200, sr.; Michael Bergen, Avon, 6-5, 277, sr.; Ryan Redifer, Whitehall-Yearling, 6-0, 240, sr.; Luke Vannest, North Canton Hoover, 6-4, 300, sr. Kicker: Kyle Rhonehouse, Holland Springfield, 6-2, 180, sr.
First team defense
Linemen: Sam Jackson, Troy, 6-0, 208, sr.; Vinny Sciurry, Massillon Perry, 6-5, 260, jr.; Jack Roesch, Avon, 6-3, 240, sr.; Will King, New Albany, 6-6, 225, sr.; Ja’Kobe Crowell, Toledo Central Catholic, 5-11, 210, jr.; Dontrez Brown, Fremont Ross, 6-2, 269, jr. Linebackers: Darren Davis, Canal Winchester, 5-11, 195, sr.; Chase Kendrick, Dresden Tri-Valley, 6-1, 215, sr.; Donald Willis, Garfield Heights, 6-2, 202, sr.; DeaMonte Trayanum, Akron Hoban, 6-0, 215, jr.; Ben Allen, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 205, sr.; Mason McMillen, Wadsworth, 6-0, 206, sr.; Keon Freeman, Whitehall-Yearling, 6-0, 220, sr. Backs: Matt Salopek, Akron Hoban, 6-2, 210, sr.; Qian Magwood, Walnut Ridge, 6-0, 175, jr.; Nyles Beverly, Macedonia Nordonia, 6-0, 185, sr.; Alfred Dailey, Toledo Central Catholic, 6-1, 190, sr.; Ian Sexton, Dover, 6-0, 175, sr. Punter: Porter Wilson, Copley, 6-5, 195, sr.
 
Second team offense
Quarterbacks: Brady Lichtenburg, Toledo St. John’s, 6-1, 170, so.; Isaiah Murphy, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 210, sr.; Dylan Dagley, Wooster, 5-10, 180, sr.; Connor Ashby, North Canton Hoover, 6-1, 170, so. Running backs: Michiah 5-Burton, New Albany, 5-10, 185, sr.; Khennedy Scagliozzo, Amherst Steele, 5-9, 180, sr.; Kyree Young, Barberton, 6-2, 195, so.; Jake Rogers, Medina Highland, 5-9, 170, sr.; Konner Riggs, Avon Lake, 5-11, 190, sr. Receivers: Kenyon Pannell, Dublin Scioto, 6-0, 185, sr.; Jase Bowen, Toledo Central Catholic, 6-1, 190, sr. Linemen: Vinnie Klempner, Toledo Central Catholic, 6-3, 280, sr.; Nick Vance, Olmsted Falls, 6-3, 250, sr.; Sam Lofton, Olmsted Falls, 6-1, 250, sr.; Jalen Bradley, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 255, sr.; Isaiah Kamner, Parma Heights Vƒalley Forge, 6-0, 255, jr. Kicker: Griffin Crosa, Dublin Scioto, 6-2, 160, sr.
Second team defense
Linemen: Cayson Pfeiffer, Dublin Scioto, 6-0, 210, sr.; Frank Soukup, Painesville Riverside, 6-2, 240, sr.; Trae Henderson, Olmsted Falls, 6-1, 247, sr.; Anthony Booker, Cincinnati Winton Woods, 6-5, 280, sr.; Kionnie Dukes, Barberton, 6-1, 250, sr. Linebackers: Julius Wood, Columbus Walnut Ridge, 6-2, 185, sr.; Darren Anders, North Olmsted, 6-0, 212, sr.; Mark Steinmetz, Avon, 6-0, 195, sr.; Justin Schiets, Toledo Central Catholic, 6-1, 220, sr.; Quinten Howell, Hudson, 6-1, 215, sr.; Jack Grice, Wadsworth, 6-0, 205, jr.; Matthias Chmielewski, Parma Heights Valley Forge, 6-0, 205, sr. Backs: Michael Howard, Olmsted Falls, 5-9, 165, sr.; De’Von Fox, Maple Heights, 6-0, 180, sr.; Taylor Robinson, Ashville Teays Valley, 5-10, 165, sr.; Ryan Kerman, Morrow Little Miami, 6-1, 180, sr.; Luke Fedders, Avon Lake, 5-11, 165, sr.; Caleb Harris, Sidney, 5-10, 168, sr.; Cade Sterling, Dresden Tri-Valley, 5-10, 160, sr. Punter: Billy Boehlke, Cleveland Benedictine, 6-1, 190, sr.
 
Third team offense
Quarterbacks: Kyron Rogers, Dublin Scioto, 6-2, 185, sr.; Connor Haag, Lewis Center Olentangy, 6-0, 195, sr.; Joey Marousek, North Royalton, 6-3, 200, jr.; Robby Levak, 5-11, 200, sr. Running backs: Nick Perusek, Avon, 5-11, 170, jr.; Rondale Smith, Westerville North, 5-11, 205, sr.; Malachi Wise, Toledo St. Francis, 6-0, 205, sr.; Kay’Ron Adams, Warren Harding, 5-11, 195, sr.; Tyris Dickerson, Akron Hoban, 5-10, 210, sr.; Javarus Leach, Columbus Walnut Ridge, 5-9, 190, so. Receivers: Isaiah Johnson, Grafton Midview, 5-8, 155, sr.; Tre’Von Morgan, Massillon Washington, 6-6, 209, sr. Linemen: Deon Williams, Massillon Washington, 6-1, 261, sr.; Dez Turkson, Canal Winchester, 6-2, 220, sr.; Nolan Barber, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 240, sr.; Donnie Hardin, Dublin Scioto, 6-2, 280, jr.; Jack Wilson, New Albany, 5-10, 220, sr.; Tino Arcuri, Youngstown Boardman, 6-3, 265, sr. Kicker: Jack Deneher, Dover, 6-4, 195, sr.
Third team defense
Linemen: Simahjay Warfield, Warren Harding, 5-11, 320, sr.; Tyler Jones, North Olmsted, 6-1, 281, sr.; Alex Huzicka, Youngstown Boardman, 6-3, 240, sr.; Kaleb Dave, Worthington Kilbourne, 6-0, 212, sr. Linebackers: Manny Powell, Westerville South, 5-9, 175, sr.; Kwauve Booker, Marion Harding, 6-2, 220, sr.; Nick McCafferty, Lewis Center Olentangy, 5-10, 185, sr.; Nathan Soto, Amherst Steele, 6-0, 210, sr.; Marlon Jordan, Garfield Heights, 6-1, 200, sr.; Brody Ingle, Cincinnati LaSalle, 6-1, 215, sr.; Jarin Curtis, Massillon Perry, 5-9, 210, sr.; Evan Brown, Trenton Edgewood, 6-4, 220, sr. Backs: Melvin Tinsley, Whitehall-Yearling, 5-10, 170, jr.; Ryan Tiell, Mount Vernon, 5-11, 170, jr.; Javion Binns, Garfield Heights, 5-10, 185, sr.; Max Turner, Massillon Washington, 6-0, 179, sr.; Alec Miller, Wadsworth, 6-3, 195, sr. Punter: Luke Pawlak, Sylvania Northview, 5-10, 180, sr.
 
Special mention
Ryan Beckman, Avon Lake; Isiah Kammer, Parma Heights Valley Forge; Harry Hebert, Avon Lake;
Bradley Rinehart, Chillicothe; J’Quan Harris, Chillicothe; Pat Rourke, Chillicothe; Chris Postage, Chillicothe;
Luke Fargus, Dresden Tri-Valley; Kyler Folkert, Dover; Ethan Snyder, Dover; Jules Freeman, Dover; Jeff Bielski, Dover; Garrett French, Dresden Tri-Valley; Owen Poland, Dover; Austin Ward, Dover; Kyle Bradshaw, Dresden Tri-Valley; Mason Stutzman, Dover;
Bruce Profitt, Medina Highland; Mason Tipton, Akron Hoban; Tye Hunt, Uniontown Lake; Maurice Moore, Warren Harding; Mike Carte, Barberton; Adam Luster, Massillon Perry; Joe Stoll, Wooster; Joe Michalowicz, Akron Hoban; Gavin Krska, Barberton; Kyshad Mack, Massillon Washington; Dean Clark, Massillon Washington;
Devin Johnson, Holland Springfield; Jack Ryder, Toledo St. John’s; Nehemiah Cannon, Toledo Central Catholic; Merek Toerne, Toledo St. John’s; Gunner Olsen, Toledo St. Francis; Malachi Wyse, Toledo St. Francis; Ezra Scott, Whitehouse Anthony Wayne; Brady Lichtenberg, Toledo St. John’s; Matt Fortner, Sylvania Northview; Josh Bever, Ashland; Garrett Schneider, Fremont Ross; Victor Copeland, Toledo Central Catholic; Matthew Griffin, Toledo Central Catholic; Andrew Parker, Toledo Central Catholic; Jacob Gordon, Whitehouse Anthony Wayne;
Connor Kinnett, Harrison; Wade Phillips, Trenton Edgewood; Sincere Wells, Xenia; Nak’emon Williams, Kings Mills Kings; Spencer Klopfenstein, Troy; Joey Newton, Cincinnati Anderson; Rae’Quan Prince, Cincinnati Winton Woods; Ratez Roberts, Sidney; Levi Tidwell, Harrison; Ben Blevins, Morrow Little Miami; Nathan Garber, Troy; Sam Lockwood, Xenia; Andrew Naughton, Kings Mills Kings; Andy Weaver, Trenton Edgewood; Kyle Farfsing, Harrison; Jameel Clark, Cincinnati Withrow; Braydon Dean, Sidney; De’anthony Martin, Dayton Belmont; Blake Burton, Troy; Jalen Engleman, Cincinnati Winton Woods; Jimmy O’Toole, Cincinnati Anderson; Hunter Warner, Fairborn; Nick Willis, Xenia; Jay Cheatham, Kings Mills Kings; Waseem Ficklin, Cincinnati Winton Woods; Tyquan Fleming, Cincinnati Winton Woods; Darren Taborn, Sidney; Drew Nieman, Cincinnati LaSalle;
Tristan McDanel, Ashville Teays Valley; Stephan Byrd, Canal Winchester; Luke Riedel, Lewis Center Olentangy; Mike Hawkins, Lewis Center Olentangy; Christian Harvey, Watkins Memorial; Jack Scharfe, New Albany; Brode White, New Albany; Jared Bulluck, Canal Winchester; Day’myrin Jones, Columbus Franklin Heights; Noah Hubbard, Mount Vernon
 
 
2018 DIVISION III OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS
 
Offensive player of the year: Ethan Heller, Thornville Sheridan
Defensive player of the year: Cade Stover, Lexington
Coach of the year: Jack O’Rourke, Hillsboro
 
First team offense
Quarterbacks: Ethan Heller, Thornville Sheridan, 6-0, 175, sr.; Bridger Cline, Millersburg West Holmes, 5-11, 180, jr.; Jon Tomcufcik, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 195, jr.; Sam Seeker, Tallmadge, 6-2, 195, sr. Running backs: Savon Edwards, Jr., Columbus Eastmoor Academy, 5-7, 170, sr.; Terion Stewart, Sandusky, 5-9, 205, jr.; Jack Porter, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 180, jr.; Jack Fessler, Middletown Fenwick, 5-10, 180, sr. Receivers: Shane Jones, Millersburg West Holmes, 6-1, 190, sr.; Jacob Rhodes, Thornville Sheridan, 5-10, 170, sr.; Matt Buser, Richfield Revere, 5-9, 185, sr.; Blane Himmelheber, Alliance Marlington, 6-0, 175, sr. Linemen: Payton Collins, Columbus Hartley, 6-7, 250, sr.; Jim McAdams, Parma Padua, 6-5, 300, sr.; Ryan Smith, Medina Buckeye, 6-3, 270, sr.; Ethan Knisley, Bellbrook, 6-3, 305, sr.; Jeremiah Hollins, Zanesville, 6-0, 286, sr.; Alex Robarge, Chagrin Falls Kenston, 6-4, 315, sr.; Trey Leroux, Norwalk, 6-8, 315, jr. Kicker: Sam Webster, Richfield Revere, 5-10, 205, sr.
First team defense
Linemen: Shane Cokes, Dayton Chaminade Julienne, 6-3, 240, sr.;  DeeArius Reese, Akron East, 6-2, 180, sr.; Colt Jennings, Parma Padua, 6-1, 240, sr.; Brenan Knueve, Wapakoneta, 6-0, 260, sr.; Tche Leroux, Norwalk, 6-3, 225, sr. Linebackers: Joey Velazquez, DeSales, 6-1, 210, sr.; Josh Baldridge, Millersburg West Holmes, 6-1, 190, sr.; Nate Rieple, Mentor Lake Catholic, 5-10, 180, sr.; Crishawn Long, Parma Padua, 6-1, 190, sr.; Matt Centers, Franklin, 6-1, 200, sr.; Bangally Kamara, Akron East, 6-3, 195, jr.; Zach Urda, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-0, 215, sr. Backs: Cade Stover, Lexington, 6-5, 220, sr.; Micah Coleman, Columbus Eastmoor Academy, 5-7, 180, sr.; Brice Parks, Jackson, 5-10, 180, jr.; Max Showalter, Bay Village Bay, 6-2, 196, sr.; Bo Buttermore, Granville, 5-8, 160, jr.; Antwann Martin, Kettering Alter, 6-1, 190, jr. Punter: Craig Zies, Granville, 6-1, 160, sr.
 
Second team offense
Quarterbacks: Cameron Crouch, Granville, 6-1, 180, sr.; Baron May, New Philadelphia, 6-2, 190, jr.; Marquise Laster, Columbus Eastmoor Academy, 5-11, 155, sr. Running backs: Jalan January, Columbus Hartley, 5-10, 215, jr.; Trevon Raymore, Norwalk, 5-10, 223, sr.; Josh Keets, Hillsboro, 6-2, 245, sr.; Tyler Scott, Norton, 6-1, 170, jr.; Jon McKnight, Chardon, 5-10, 185, sr. Receivers: Bransen Stanley, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 170, sr.; Dominic Wilcox, Dayton Chaminade Julienne, 6-2, 185, sr.; Sam Zemis, New Philadelphia, 6-1, 185, jr. Tight end: Jordan Kirkbride, Columbus Hartley, 6-4, 240, sr. Linemen: Josh Warren, Columbus Eastmoor Academy, 6-3, 255, sr.; Keaton Macauley, Millersburg West Holmes, 6-3, 275, sr.; Joe Rutherford, Granville, 6-3, 265, sr.; Jaison Williams, Trotwood-Madison, 6-4, 285, sr.; Robert White, Akron East, 6-1, 315, sr. Kicker: Matteo Agriesti, Columbus Hartley, 5-10, 160, sr.
Second team defense
Linemen: Lawrence Kynard, Toledo Scott, 6-5, 255, sr.; Brian Adams, Parma Heights Holy Name, 6-2, 255, sr.; Aaron Maley, Alliance, 5-10, 210, sr.; Kennedy Coates, Trotwood-Madison 5-10, 210, sr.; Connor Meyer, Kettering Alter, 6-3, 265, sr.; Raymon Patton, Columbus Hamilton Township, 5-7, 211, sr. Linebackers: Grant Horvath, Columbus Watterson, 6-2, 215, sr.; Jacob Morgan, Thornville Sheridan, 5-9, 175, sr.; D.J. Bowman, Chardon, 5-10, 185, jr.; DJ McDonald, Bellefontaine, 5-11, 195, sr.; Daquine Petty, Columbus South, 6-2, 213, sr.; Cameron Cox, Alliance, 6-3, 210, sr. Backs: Andy Anthony, Delaware Buckeye Valley, 5-10, 155, jr.; Anthony Sciarroni, Columbus DeSales, 6-0, 180, sr.; De’Zion Coleman, Cincinnati Hughes, 5-10, 170, jr.; Daishaun Hill, Rocky River, 6-2, 185, sr.; Nick Franklin, Chagrin Falls Kenston, 5-11, 170, sr.; Richie Eyre, Tallmadge, 5-9, 180, sr. Punter: Darrick Gibbons, Zanesville, 6-0, 225, sr.
 
Third team offense
Quarterbacks: Clay Davis, Athens, 6-2, 218, sr.; Josh Anderson, New Richmond, 5-10, 190, sr.; Colin McNamara, Aurora, 6-1, 195, sr.; Jayshon Bester, Cleveland Collinwood, 5-8, 165, sr.; Connor Bazelak, Kettering Alter, 6-4, 215, sr. Running backs: Evan Kaeck, Wapakoneta, 6-1, 205, jr.; Sonny Ray Jones II, Ravenna, 6-0, 175, sr.; Justin Sloan, Bellbrook, 5-7, 165, sr.; Rob Savin, Niles McKinley, 5-10, 190, sr. Receivers: Jordan Walker, Parma Padua, 5-9, 170, sr.; Jack Voudouris, Hunting Valley University, 6-3, 195, sr. Tight end: Justin Stephens, Trotwood-Madison, 6-6, 225, sr. Linemen: Drew Davis, Columbus Watterson, 6-4, 245, sr.; Ben Christman, Richfield Revere, 6-6, 300, so.; Matt Sawicki, Parma Heights Holy Name, 6-1, 250, sr.; Carson McNellie, Mentor Lake Catholic, 6-1, 270, sr.; Devin Lee, Clyde, 6-3, 325, sr. Kicker: Luka Zurak, Mentor Lake Catholic, 5-11, 160, sr.
Third team defense
Linemen: Kyle Hooper, Zanesville Maysville, 6-2, 295, sr.; Francis Sherman, Bay Village Bay, 6-3, 225, sr.; PJ Hallof, Canfield, 6-3, 230, sr. Linebackers: Elijah Hairston, Columbus Beechcroft, 6-2, 195, sr.; Mason Sawyer, Columbus Hartley, 6-1, 220, jr.; Tommy Wolfe, Granville, 6-0, 190, sr.; Dom Monaco, Medina Buckeye, 6-3, 205, sr.; Ross Hartman, Rocky River, 6-0, 195, sr.; Matt Ikiodi, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 180, sr. Backs: Syquee Womack, Columbus Centennial, 5-10, 180, so.; Devon Wooden, Columbus Beechcroft, 5-10, 155, jr.; John Harris, Parma Padua, 5-10, 175, jr.; Graham Aldredge, Aurora, 6-3, 180, sr.; Sean Fitzgerald, Mentor Lake Catholic, 6-2, 170, sr. Punter: Patrick Green, Rocky River, 6-2, 175, sr.
 
Special mention
Haisuan Martin, Columbus South; Luchene Davis, Columbus Centennial; Zach Garber, Delaware Buckeye Valley; Kealin Harden, Columbus Independence; Phillip Cole, Columbus Hartley; Zach Walsh, Granville; Darius Littlefield, Columbus Independence; Lamont Rankin, Columbus Centennial; Deonte Wade, Columbus Marion-Franklin; Kiron Anderson, Columbus Hartley; Quintell Quinn, Columbus DeSales; Alhaji Sidibe, Columbus Beechcroft;
Michael Crawford, Cincinnati Mount Healthy; Ryan Martin, Vandalia Butler; Davon Starks, Hamilton Badin; Cam Coomer, Wilmington; Bryant Johnson, Vandalia Butler; Marcus Wood, Greenville; Caden Clark, Piqua; Ryan Pool, Bellefontaine; Sam Secrest, Middletown Fenwick; Trevor VanVliet, Hamilton Ross; Ben Sauls, Tipp City Tippecanoe; Nathaniel Armstrong, Kettering Alter; Fred Butts, Dayton Carroll; Lonnie Phelps, Cincinnati Mount Healthy; Nick Coyle, Vandalia Butler; Jason Fehr, Cincinnati McNicholas; Mason Gostomsky, Tipp City Tippecanoe; Diego Neri, Cincinnati Northwest; Evan Schlensker, Hamilton Badin; Sammy Anderson, Trotwood-Madison; Ta’Ronn Britt, Trotwood-Madison; Henry Nenni, Middletown Fenwick; RJ Clesceri, Middletown Fenwick;
Tony Munos, Marietta; Reece Bloomfield, Hillsboro; Reid Evans, Jackson; Taylor Deem, Thornville Sheridan; Max Conover, Hillsboro; Jared Icenhower, Jackson; Deon Burns, Hillsboro; Evan Adams, Athens; Brandon Simoniette, Vincent Warren; Cole Casto, Thornville Sheridan; Evan Steenrod, Athens; Owen Loughman, Thornville Sheridan; Logan Maxfield, Athens; Justin Hynes, Athens; Logan Hester, Hillsboro; Matt Humphreys, Jackson; Lane Heller, Athens; Kail Hill, Marietta; Nick Ranalli, Thornville Sheridan; Mason Swayne, Hillsboro; Brody Landrum, Jackson; Justin Shoemaker, Washington C.H. Miami Trace;
Brandon Haraway, Norwalk; Nick Koerper, Tiffin Columbian; Angelo Grose, Mansfield Senior; Chad Gunder, Tiffin Columbian; Anthony Hawkins, Mansfield Senior; Devin McBride, Wapakoneta; Chase Frankhauser, Tiffin Columbian; Garrison Smith, Norwalk; Andy Adams, Clyde; Michael Dwyer, Lexington; Alec Maloney, Norwalk; Jared Flewelling, Clyde; Alamar Grose, Mansfield Senior; Nick Herzog, Defiance; Christian Warren, Toledo Rogers; Kaden Livingston, Norwalk; Tabian Goodman, Tiffin Columbian; Aaron Chambers, Wapakoneta; Cam Farrar, Clyde;
Ben Everson, Zanesville; Cale Ogi, Millersburg West Holmes; Caden Mercer, Zanesville Maysville, 6-2, 230, sr.; Julius Murphy, Zanesville; Jent Joseph, New Philadelphia; Grady Hay, Millersburg West Holmes; Jeremiah Norman, Zanesville; Justin Rimer, New Philadelphia; Noah Fulp, New Philadelphia; Braden Brock, Zanesville Maysville; Antoine Brandon, Zanesville; Mark Blitz, Millersburg West Holmes; Laterrian Cunningham, New Philadelphia; Gabe Howard, Zanesville Maysville; Kayden Male, Zanesville; Ike Gilt, Millersburg West Holmes; Ryan O’Donnell, Millersburg West Holmes; Carrick Miller, Millersburg West Holmes; Easton Smith, Zanesville Maysville; J.C. Curtis, Zanesville; Zarek Morgan, Zanesville;
Cole Tompkins, Zanesville Maysville; Ethan Evancho, Zanesville Maysville;
Josh Jones, Akron St. Vincent-St. Mary; Jared Mathie, Louisville; Jarod Tincher, Canfield; Jacob Lyons, Beloit West Branch; Robert White, Akron East; Luke Pritchett, Ravenna; Max Hartline, Louisville; Kyre Williams, Akron East; Nate Clingan, Lodi Cloverleaf; Colin Hritz, Canfield; Blake Jones, Norton; Anthony Watkins, Medina Buckeye; Deshawn Jones, Akron East; Bryce Zuppe, Louisville;
Jack Robinson, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin; Aidan McDonald, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin; Michael Shoaf, Rocky River; Khari Tidmore, Hunting Valley University; Matt Iklodi, Chagrin Falls Kenston
 
 
2019 DIVISION IV OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS
 
Offensive players of the year: Evan Prater, Cincinnati Wyoming; Drew Schiano, Perry
Defensive player of the year: Camden O’Gara, Cincinnati Wyoming
Coach of the year: Don Griswold, Keystone
 
First Team Offense
Quarterbacks: Evan Prater, Cincinnati Wyoming, 6-5, 190, sr.; Drew Schiano, Perry, 6-0, 145, sr.Brennan South, Bellville Clear Fork, 5-11, 165, sr.Nate Miller, Bryan, 6-1, 195, sr.Otto Kuhns, Carroll Bloom-Carroll, 6-3, 195, sr.Dylan Lemen, Springfield Kenton Ridge, 5-11, 160, sr.
Backs: Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-10, 210, jr.; Payton Shoemaker, Waverly, 5-9, 155, sr.; Mitchell Ford, Newark Licking Valley, 6-1, 195, sr.; Zach Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 170, sr.; Trevor Fante, Wintersville Indian Creek, 6-0, 180, sr.; Jaylen Anderson, Perry, 6-0, 210, jr.
Receivers: Tyler Davis, Triway, 6-1, 195, jr.; Reece Perkins, New Concord John Glenn, 6-3, 205, sr.      
All-Purpose: Jacob Shackelford, LaGrange Keystone, 6-0, 195, sr.
Line: Jeremy Bravard, Newark Licking Valley, 6-2, 290, sr.; Ja’von Lyons, St. Clairsville, 6-3, 320, sr.; Aaron Rieman, Ottawa-Glandorf, 6-3, 226, sr.; Haeden Gump, Girard, 6-5, 250, sr.; Jack Blaurock, Perry, 6-4, 220, sr.
Kickers: Grayson Diener, Waverly, 6-3, 155, sr.; Cameron Shirkey, Carroll Bloom-Carroll, 5-10, 175, sr.
 
First Team Defense
Line: Luke Ferrell, Carroll Bloom-Carroll, 6-2, 190, so.; Justin Bartlett, Cambridge, 6-0, 185, jr.; Marek Albert, Shelby, 6-3, 225, jr.; Alex Merwin, Wooster Triway 5-11, 220. Sr.; Stacey Littlejohn, Lorain Clearview, 6-0, 330, sr.; Noah Harrison, Germantown Valley View, 6-0, 200, sr.; Korbin Spencer, Springfield Northwestern, 6-5, 250, sr.
Linebackers: Tyler Smarrella, Wintersville Indian Creek, 5-10, 195, sr.; Luke Fackler, Kenton, 6-2, 205 Sr.; Cade Roberts, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 225, sr.; Collin Houser, Canal Fulton Northwest, 5-9, 170, sr.; Gavin Norris, LaGrange Keystone, 5-11, 205, sr.; Camden O’Gara, Cincinnati Wyoming, 6-2, 225, sr.; Jarod Lee, Eaton, 5-11, 177, sr.
Backs: Jesse Johnson, Columbus Marion-Franklin, 6-0, 178, sr.; Devon Holbert, Perry, 6-3, 190, sr.; Ryan Blaut, St. Bernard Roger Bacon, 5-11, 175, sr.; Boston Black, Byesville Meadowbrook, 5-11, 155, sr.          
Punter: Alec Caton, Ashtabula Edgewood, 6-2, 170, sr.
 
Second Team Offense
Quarterbacks: Jeramiah Tucker, Columbus Marion-Franklin, 5-9, 180, sr.; Blaine Houston, Kenton, 6-0, 179 Jr.; Hunter Adolph, Duncan Falls Philo, 6-1, 195, sr.                                
Backs: Deo Samuel Pierre, Columbus East, 5-10, 185, sr.; Timmy Ferguson, Byesville Meadowbrook, 5-11, 200, sr.; AJ Lovin, West Milton Milton-Union, 5-8, 165, sr.; Jacob Brewer, Milan Edison, 6-0, 215, sr.; Brendan Lamb, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 195, sr.
Receivers: Amari Whitehead, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 175, sr.; Isaiah Alsap, Galion, 6-1, 175 Sr.; Connar Penrod, Wauseon, 6-2, 177, sr.; Jayden Cornell, Kenton, 5-10, 170 Jr.; Nicholas Malito, Girard, 6-3, 200, sr.; Anthony Rosati, Perry, 5-7, 145, sr.
Line: Nolan Tebbe, St. Bernard Roger Bacon, 6-3, 290, sr.; John Abouhassan, Galion, 6-1, 270, sr.; Riley Starnes, Gallipolis Gallia Academy, 6-5, 295, jr.; Luke Rennard. Gnadenhutten Indian Valley, 6-3, 325, sr.; Frank Fultz, Clyde, 6-1, 211, sr.; Nick Dalessandro, Chagrin Falls, 6-4, 225, so.
Kicker: Luka Eller, Mentor Lake Catholic, 6-8, 215, sr.
 
Second Team Defense
Line: Kaz Zubay, East Liverpool, 6-1, 275, sr.; Keagon Hammons, Van Wert, 6-0, 200, sr.; Reese Best, Hubbard, 6-1, 270, sr.; JD German, New Concord John Glenn, 6-1, 270, sr.; Michael Reddick, Rocky River Lutheran West, 6-0, 220, jr.; P.J. Fisher, Pepper Pike Orange, 6-0, 230, sr.; Braxton Green, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 215, sr.
Linebackers: Brady Emerson, New Concord John Glenn, 5-8, 165, sr.; Jack Howey Bellevue, 6-1, 200, sr.; Gideon Lampron, LaGrange Keystone, 5-11, 200, so.; Matthew Sullivan, Perry, 6-0, 205, sr.; Dane Hogue, Heath, 6-0, 190, jr.
Backs: Hayden Hile, Newark Licking Valley. 6-0, 155, sr.; Ashton Lyon, Bellville Clear Fork, 5-11, 170 sr.; Jimmy Harkelroad, Huron, 6-0, 155, sr.; Aaron Leovic, Mentor Lake Catholic, 5-9, 185, sr.; Alex Angle, Oberlin Firelands, 6-3, 170, jr.; Jordan Reed, Lorain Clearview, 6-2, 180, sr.
All-Purpose: Joseph Norris, Lorain Clearview, 5-8, 160, sr.
Punter: Drew Sefsick, St. Clairsville, 5-11, 170, so.
 
Third Team Offense
Quarterbacks: Logan Bragg, Newark Licking Valley, 6-0, 185, sr.; Nathan Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 175, sr.; Cade Cradlebaugh, Germantown Valley View, 6-2, 215, sr.
Backs: Owen Fisher, Shelby, 5-7, 170, jr.; Dylan Naylor, LaGrange Keystone, 5-9, 200, sr.; Diante White, Pepper Pike Orange, 5-8, 165, sr.; James Armstrong, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 190, jr.
Receivers: Calvin Dibert, Springfield Kenton Ridge, 6-4, 190, sr.; Niko Walter, Salem, 5-11, 195, sr.; Caleb Marshall, Bellevue, 6-6, 205 Sr.; Will Futhey, Waverly, 6-5, 195, so.; Matthew Reardon, Youngstown Ursuline, 6-0, 170, jr.; Christian DeMitro, Mentor Lake Catholic, 6-0, 175, sr.; Ryne Shackelford, LaGrange Keystone: 6-0, 175, Fr.; C.J. Fleming, Lorain Clearview, 6-0, 200, sr.
Line: Blaze Baker, New Concord John Glenn, 6-0, 220, sr.; Mason Ogle, Cambridge, 5-11, 220, sr.; Jack Bova, CVCA, 6-4, 265, jr.; Harrison Gruber, Chesterland West Geauga: 5-11, 220, sr.; Jacob Schmitz, Oberlin Firelands, 6-6, 240, Sr; Sam Quick, Mentor Lake Catholic, 5-10, 185, sr.; Justin Bromagen, Germantown Valley View, 6-5, 285, sr.; Mason Lukens, Waynesville, 6-2, 245, sr.
Kickers: Kicker Colton Stotts, Duncan Falls Philo, 5-8, 136 sr.; Luke Lundberg, Cincinnati Indian Hill, 5-11, 185, sr.
 
Third Team Defense
Line: James Thompson, St. Bernard Roger Bacon, 6-5, 255, sr.; Cortez Hatem, Heath, 6-0, 245, sr.; Quanaire Tatum, Marion-Franklin, 6-3, 254, jr.; Remington Norman, Clyde, 5-9, 201, so.; Isaac Wilson, Wauseon, 6-2, 210, sr.; Chris Janos, Perry, 6-0, 210, sr.; Harrison Shepherd, Cincinnati Wyoming, 6-5, 250, sr.
Linebackers: Khol Mobelini, Cambridge, 6-0, 200, sr.; Logan Miller, Ottawa-Glandorf, 5-7, 170, sr.; Logan Slutz, Navarre Fairless, 6-2, 205, sr.; Simon Taraska, Mentor Lake Catholic, 5-9, 185, jr.; Jerron Lander, Dayton Northridge, 5-9, 175, sr.; Wyatt Hornsby, Sparta Highland, 5-11, 185, jr.
Backs: Nick Webb, Clyde, 6-2, 183, sr.; Darryl Story Jr., Dayton Northridge, 5-11, 165, sr.; Connor Arthur, Bryan, 5-10, 160, sr.; Tate Olberding, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 180, sr.
Punter: Ty Walters, Waynesville, 6-3, 190, so.
 
SPECIAL MENTION:
Quarterbacks: Wilson Frankhouse, Galion, 5-9, 165, jr.; Connor Vierstra, Hebron Lakewood, 6-4, 205, sr.; Noah Vanco, Gallipolis Gallia Academy, 6-2, 195, jr.; Haydn’ Shanks, Waverly, 6-3, 190, jr.; Gannon Unger, Warsaw River View, 6-0, 200, sr.; Davis Singleton, Byesville Meadowbrook, 6-2, 190, jr.; Ty Myers, Gnadenhutten Indian Valley, 6-1, 160, sr.; Evan Williams, New Concord John Glenn, 6-0, 170, sr.; Michael Bevington, CVCA, 6-0, 165, jr.; Aiden Hall, Struthers, 6-1, 178, jr.; Jake Amburgy, Waynesville, 6-0, 175, jr.
Backs: Shawn Shehee, Dayton Northridge, 6-1, 185, sr.; Xavier Puryear (Heath) 6-1, 185, jr.; Deo Samuel Pierre, Columbus East, 5-10, 185, sr.; Jack Weaver, Sparta Highland, 6-2, 190, sr.; Jacob Wells, McArthur Vinton County, 5-10, 180, sr.; Christian Vance, New Lexington, 6-0, 181, sr.; Derek Carter, East Liverpool, 5-6, 150, sr.; Zach Ellis, Poland Seminary, 5-11, 210, sr.; Zyere Rodgers, Youngstown Cardinal Mooney, 5-8, 155, so.
Receivers: Troy Coulter, Germantown Valley View, 6-4, 200, jr.; Gauge Dunn, Bethel Bethel-Tate, 6-0, 150, so.; Joop Mitchell, Cincinnati Wyoming, 6-2, 175, jr.; Ethan Adams, Utica, 5-7, 140, sr.; Carson Conley, Licking Valley, 6-2, 185, sr.; Justin Hartman, Heath, 5-9, 165, sr.; Evan Willet, Bloom-Carroll, 5-7, 165, sr.; Eli Lynch, Washington C.H. Washington, 6-2, 180, sr.; Eli Preston, Duncan Falls Philo, 5-10, 165, jr.; Addy Black, Byesville Meadowbrook, 6-4, 175, sr.; Michael Lesiecki, Uhrichsville Claymont, 6-0, 185, sr.
All-Purpose: C.J. Ratliff, New Lexington, 5-10, 165, sr.
Offensive Line: Davis Wulf, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 265, sr.; Zack Hartz, Shelby, 6-0, 250, sr.; Sam McNulty, Sandusky Perkins, 6-4, 225, sr.; Robbie Duncan, Bloom-Carroll, 6-5, 230, sr.; Caden Marinacci, Heath, 6-2, 265, jr.; Breon Scruggs, Marion-Franklin, 6-2, 275, sr.; Draven Stodgel, Hillsboro, 6-0, 250, sr.; Andrew Welch, Waverly, 6-0, 315, jr.; Ethyn McClelland, Zanesville Maysville, 6-5, 300, jr.; Garren Swickard, Wintersville Indian Creek, 6-4, 295, sr.; Mike Voitus, Poland Seminary, 6-2, 255, sr.; Kerri Hewlett, Youngstown Cardinal Mooney, 6-1, 320, jr.; Alex Feliciano, Poland Seminary, 6-3, 350, sr.
Kickers: Dominic Pittman, Galion, 6-1, 210, jr.; Brandon Hiles, Wintersville Indian Creek, 5-11, 205, sr.
Defensive Line: Sean Brock, Wauseon, 6-3, 211, sr.; Logan Schmits, Ottawa-Glandorf, 6-0, 200, sr.; Dylan Dodson, Licking Valley, 5-7, 180, jr.; Damion Fugate, Bloom-Carroll, 5-11, 185, sr.; Brayden Easton, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 185, so.; Daniel Wirth, Lisbon Beaver, 6-2, 230, sr.; Matt Schaefer, Wintersville Indian Creek, 5-11, 205, jr.; Isaac Myers, St. Clairsville, 6-0, 195, sr.; Dylan Hall, CVCA, 6-3, 180, sr.; Reese Best, Hubbard, 6-1, 270, sr.; Brandan Serrano, Struthers, 6-2, 217, sr.
Linebackers: Tavon Blunt, Cincinnati Shroder, 5-10, 225, sr.; Devin Current, Springfield Northwestern, 5-11, 175, sr.; Austin Gray, Shelby, 5-10, 190, sr.; Noah Hopkins, Licking Valley, 6-1, 175, sr.; Trent Salters, Marion-Franklin, 5-11, 235, sr.; Hobie Scarberry, Bloom-Carroll, 5-10, 195, jr.; Collier Brown, Washington C.H. Washington, 6-1, 215, sr.; Chase Sluder, Washington C.H. Washington, 5-11, 205, sr.; Garitt Leisure, Washington C.H. Washington, 6-1, 200, sr.; Mark Gallimore, Hillsboro, 5-11, 180, sr.; Zeke Brown, Waverly, 6-3, 200, jr.; Brady Hlad, Byesville Meadowbrook, 5-10, 180, sr.; Noah Wells, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 195, sr.; Noah Trubiano, St. Clairsville, 5-8, 175, sr.; Colt Perkins, Duncan Falls Philo, 6-2, 195, sr.; Dylan Milstead, New Concord John Glenn, 5-10, 165, sr.; Kyle Snider, CVCA, 5-10, 190, fr.; Cade Campolito, Salem, 5-11, 198, sr.; Colton Weber, Canal Fulton Northwest, 5-9, 180, sr.; Evan Reinhart, Mogadore Field, 5-11, 190, sr.
Defensive Backs: Seth Bloom, Waynesville, 6-2, 190, jr.; Peyton Brown, West Milton Milton-Union, 5-9, 160, sr.; Austin Morrow, Heath, 5-10, 165, sr.; Logan Mobelini, Cambridge, 6-0, 160, jr.; Mason Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 150, jr.; Hayden Glaub, New Concord John Glenn, 5-7, 145, sr.; Brock Lucas, Wintersville Indian Creek, 6-1, 185, sr.; Trenton Hill, Youngstown Ursuline, 5-8, 175, so.; Braden Mick, Canal Fulton Northwest, 6-0, 155, fr.; Morgan Clardy, Girard, 5-10, 170, sr.; Zack Radabaugh, McArthur Vinton County, 5-9, 170, So.
Punters: Andrew Toler, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 185, sr.; Brendon Kilpatrick, Cortland Lakeview, 6-2, 200, jr.
 
 
2019 DIVISION V OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS
 
Offensive players of the year: Ethan Wright, Akron Manchester; Cameron Blair, Magnolia Sandy Valley; Gabe Jones, West Jefferson
Defensive player of the year: Reid Carrico, Ironton
Coach of the year: Jim France, Akron Manchester
 
First Team Offense
Quarterbacks: Jac Alexander, Oak Harbor, 5-10, 185, sr.; Cameron Blair, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 210, jr.; Peyton Madison, Amanda-Clearcreek, 5-11, 175, sr.; Austin Shaffer, Marion Pleasant, 5-10, 185, jr.; Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 180, so.; Robie Glass, Springfield Shawnee, 6-3, 195, sr.; Cade Rice, Springfield Greenon, 6-3, 195, jr.
Backs: Ethan Wright, Akron Manchester, 6-1, 195, sr.; Marquael Parks, Orrville, 5-9, 160, jr.; Talyn Parker, Portsmouth, 5-11, 195, sr.; Makya Matthews, Wheelersburg, 5-9, 175, sr.; Gabe Jones, West Jefferson, 5-11, 170, sr.; Patrick Blubaugh, Marion Pleasant, 5-9, 190, sr.; Mason Sullivan, Kirtland, 6-0, 203, jr.; Matt Guyer, Springfield Shawnee, 6-0, 225, sr.
Receivers: Carter Warstler, Columbus Academy, 6-0, 165, sr.; Lee Megois, Cincinnati Madeira, 6-1, 175, sr.
Line: Shane Bumgarner, West Jefferson, 6-3, 295, sr.; Ethan Enders, Marion Pleasant, 6-5, 315, jr.; John Evin, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 237, jr.; Gabe Dowling, Oak Harbor, 6-2, 265, sr.; Mike Alfieri, Kirtland, 6-0, 235, sr.; Branson Taylor, Elyria Catholic, 6-7, 315, sr.
Kickers: Sam Massick, Columbus Academy, 5-10, 160, sr.; Nathan Hawks, Springfield Greenon, 6-0, 170, jr.
                                                              
First Team Defense
Line: Kyle Wolfe, West Liberty-Salem, 6-2, 265, sr.Seth Fosson, Ironton, 6-1, 235, sr.Jake Lusk, Johnstown Monroe, 6-4, 230, jrZach Prater, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 290, jr.; Gavin Leffler, Bucyrus Wynford, 6-2, 260, sr.Blake Landis, Pemberville Eastwood, 6-2, 201, jr.C.K. McSwain, Cleveland Heights Lutheran East, 6-2, 205, jr.Nate Damron, Elyria Catholic, 6-4, 230, sr.
Linebackers: Reid Carrico, Ironton, 6-3, 225, jr.; Jesse Connell, Amanda-Clearcreek, 6-4, 200, sr.; Austin Francis, Casstown Miami East, 5-8, 152, so.; Evan Carpenter, Martins Ferry, 6-2, 210, jr.; Clay Schulte, Oak Harbor, 5-11, 180, sr.; Hunter Foster, Akron Manchester, 5-7, 180, sr.; Austin Armstrong, Orrville, 5-10, 205, sr.; Kaleb Stephenson, Kirtland, 6-2, 175, sr.
Backs: Brady Russell, Magnolia Sandy Valley, 5-8, 170, jr.; Seth Benedict, Bucyrus Wynford, 5-10, 160, sr.; Connor Blaylock, Middletown Madison Senior, 6-1, 165, sr.; Jack Griffin, Elyria Catholic, 5-10, 165, sr.; Aidan Muchnicki, Gates Mills Gilmour, 6-3, 170, sr.
Punter: Connor Krebs, Gates Mills Gilmour, 6-0, 175, sr.
 
Second Team Offense
Quarterbacks: Tyler Buescher, West Jefferson, 5-11, 150, so.; Gage Salyers, Ironton, 6-1, 205, sr.; Isaac Allegretto, Canfield South Range, 6-1, 190, sr.; Steven Navalinsky, Elyria Catholic, 6-3, 190, jr.
Backs: Kaleb Wright, RB, Ravenna Southeast, 5-9, 165, jr.; Justin Pickerel, Pemberville Eastwood, 5-11, 172, sr.; Marshall Rose, Liberty-Benton, 5-8, 160, sr.;  Cole Porter, Bellaire, 5-10, 170, sr.; Trevor Moran, Richwood North Union, 6-0, 205, jr.; Trevor Franks, Kansas Lakota, 5-9, 175, sr.
Receivers: Alex Joachim, Marion Pleasant, 6-2, 170, sr.; Matthew Mullen, Sugarcreek Garaway, 509, 165, sr.; Jaret Frantz, Elyria Catholic, 6-4, 200, jr.
All-Purpose: Rylan Davison, Conneaut, sr.
Line: Gavin Welch, Wheelersburg, 6-3, 265, sr.; Noah Hoffmann, Garrettsville Garfield, 6-0, 230, sr.; Eddie Burns, Orrville, 6-4, 300, sr.; Kristian Grman, Kirtland, 5-10, 200, jr.; Erik Marazon, Northwood, 5-10, 205, sr.; Josh Lange, Springfield Shawnee, 6-4, 285, sr.
Kickers: Mario Rodin, Kirtland, 6-0, 160, sr.; Avery Book, Ironton, 5-11, 180, sr.
 
Second Team Defense
Line: Dalton Dempsey, Northwood, 6-0. 215, sr. Gyvnn Mendenhall, Columbus Academy, 6-3, 215, so.Tanner Cromer, Reading, 6-4, 240, sr.Mark Smith, Cadiz Harrison Central, 6-1, 195, sr.; Chase Nolan, Bellaire, 6-0, 255, sr.; Steven Kintner, Liberty-Benton, 6-0, 184, jr.Ben Amstutz, Orrville, 6-1, 190, sr.Mike Rus, Kirtland, 5-10, 175, sr.
Linebackers: Louie Loncar, Kirtland, 6-0, 205, sr.; Chase Fortkamp, Wickliffe, 6-2, 210, jr.; Zach Kwiatkowski, Pemberville Eastwood, 5-6, 162, jr.; Tyler Hughes, Northwood, 5-11, 205, sr.; Jack McDowell, Cincinnati Summit Country Day, 6-1, 225, sr.
Backs: Griffin Coffield, Pemberville Eastwood, 5-11, 161, sr.; DB Elijah Hall, Orrville, 5-10, 165, sr.; Letraize Walker, Beachwood, 6-0, 175, sr.; Eric Purdy, Portsmouth, 5-8, 153, sr.; Matthew Risner, Minford, 5-10, 170, jr.; Laurence Christian, Cincinnati Purcell Marian, 5-11, 170, sr.
All-Purpose: Dawann Gray Jr., Beachwood, 5-11, 190, sr.
Punter: Bobby Roth, Bellaire, 5-11, 195, sr.                                                 
 
Third Team Offense
Quarterback: Jarrett Vallery, London Madison Plains, 6-1, 185, sr.: Michael Erdeljac, Liberty-Benton, 6-1, 183 Sr.; Cole Fisher, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 198, sr.; Elijah Vogelsong-Lewis, Minford, 5-10, 175, jr.
Backs: Brier Marthey, Massillon Tuslaw, 5-8, 160, sr.; Wes Myers, Johnstown Monroe, 5-8, 165, jr.; Luke Gardner, Kirtland, 5-8, 180, sr.; Seth Fedor, Conneaut, 5-8, 160, sr. ; Ben Hobbs, Camden Preble Shawnee, 6-1, 195, sr.
All-Purpose: Evan Horsley, Wheelersburg, 5-10, 205, sr.: Rylan Molihan, Wellston, 5-9, 170, sr.
Receivers: Tyler May Oak Harbor, 5-11, 155, sr.; Dasyn Hores, Martins Ferry, 6-0, 180, sr.; Demetrius Evans, Magnolia Sandy Valley, 5-8, 160, jr.; Nate Reichard, Gates Mills Gilmour, 6-2, 175, sr.; Marty Rehor, Fairview Park Fairview, 5-11, 165, sr.; BT Tolble, Cincinnati Summit Country Day, 6-3, 190, sr.; Kameron Cox, Springfield Greenon, 5-10, 180, jr.
Line: Connor Rosen, Bellaire, 6-1, 240, sr.; Jadon Johnston, Akron Manchester, 6-0, 190, so.; Marcus Moore, Beachwood, 6-2, 300, Fr.; Darrius Randleman, Elyria Catholic, 6-1, 295, sr.; Michael Moehring, Cincinnati Mariemont, 6-4, 268, sr.
Kickers: Kurtis Neal, Sugarcreek Garaway, 5-11, 145, sr.
 
Third Team Defense
Line: Junior Jones, Ironton, 6-0, 240, sr.; Spencer Mesaros, Ravenna Southeast, 6-0, 205, so.; Connor Rowe, Mantua Crestwood, 6-6, 215, sr.; Hunter Dale, Conneaut, 6-2, 221, sr. ; Nathan Reichert, Lewistown Indian Lake, 6-4, 245, sr.; Jordan Riebel, Pleasant, 6-3, 210, sr.; Jordan Arnold, Oak Harbor, 6-2, 185, sr.
Linebackers: Alex Meade, Barnesville, 6-3, 180, sr.; Josh Miller, Elyria Catholic, 6-0, 200, sr.; Luke Costantino, Elyria Catholic, 6-2, 215, sr.; Devin Oligee, Middletown Madison Senior, 5-8, 165, jr.; CJ Smith, Pleasant, 5-10, 175, sr.; Mason Angle, Mantua Crestwood, 6-2, 210, sr.
Backs: Austin Beck, Canton Central Catholic, 5-9, 170, sr.; Joey Grazia, Kirtland, 5-9, 150, jr.; Amir Johnson, Cincinnati Summit Country Day, 5-11, 180, sr.; Jayse Miller, Amanda-Clearcreek, 6-1, 180, sr.; Tyler Oberle, West Jefferson, 5-10, 155, jr.
Punter: Graham Nicholson, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 180, jr.; Braxton Sammons, Wheelersburg, 5-11, 180, so.
 
SPECIAL MENTION:
Quarterbacks: Robert Brazziel, Cincinnati Taft, 6-3, 200, junior; Cole Fisher, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 198, sr.; Jimmy Stines, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 180, sr.; Coulter Cleland, Pomeroy Meigs, 6-1, 185, so.; Levi Gullion, Piketon, 6-0, 165, so.; Mason Jakacki, Mantua Crestwood, 5-9, 160, sr.; Jake Probst, Martins Ferry, 6-1, 190, sr.; Kobe Mitchell, Cadiz Harrison Central, 6-3, 175, jr.; Garrett Newsome, Sugarcreek Garaway, 6-2, 185, jr.
Backs: Austin Cole, Northwood, 6-0, 215, sr.; Anthony Williams, Northwood, 6-0, 200, sr.; Seth Green, Cincinnati Mariemont, 5-9, 172, jr., RB; Ellis Ramsey, Cincinnati Summit Country Day, 5-10, 180, sr.; Kamren Harless, Chesapeake, 6-1, 165, sr.; Will Todd, Chesapeake, 5-7, 150, sr.; Michael Stitt, Proctorville Fairland, 5-8, 160, sr.; Triston Diltz, Oak Hill, 5-9, 195, sr.; Brayden Campbell, McDermott Northwest, 5-8, 165, so.; Ty Wiget, Minford, 5-9, 175, sr.; Dylan Dominguez, Canfield South Range, 5-10, 180, soph; Jack Foley, Ready, 5-7, 165, sr.; Brendan Obradovich, Magnolia Sandy Valley, 5-7, 175, sr.; Cameron Johns, Coshocton, 5-11, 210, sr.; Cale McAfee, Cadiz Harrison Central, 6-1, 190 sr.
Receivers: Ben Gray, Tontogany Otsego, 5-9, 155, sr.; Garrett Jostworth, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-4, 205, jr.; Hunter Smith, Wellston, 6-5, 170, jr.; Bryce Wallace, Portsmouth, 6-2, 155, sr.; Drew Skaggs, Minford, 5-10, 155, jr.; Hunter Ruby, Wheelersburg, 5-10, 160, sr.; Kaden Lau, Massillon Tuslaw, 5-11, 160, jr.; Chris Brooks, Canfield South Range, 6-4, 185, sr., Trent Jakacki, Mantua Crestwood, 6-1, 140, jr.; Ryan Ernst, Madison Plains, 5-10, 170, jr.; Gage Hannahs, Barnesville, 5-11, 162, jr.; Koleten Smith, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 170, sr.
Offensive Line: Max Buchman, Pemberville Eastwood, 6-2, 218, jr.; Brendan Zink, Millbury Lake, 5-7, 215, sr.; Will Dowling, Oak Harbor, 6-3, 270, sr.; Jack Lyle, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-3, 225, sr.; Eli McGill, West Liberty-Salem, 6-4, 230, sr.; Robert Medalion, Cincinnati Taft, 6-5, 285, sr.; Noah Davidson, Ironton, 6-5, 315, sr.; Tucker Carpenter, Ironton Rock Hill, 6-4, 280, sr.,; Grant Gifford, South Point, 6-2, 270, sr.; Josh Bodey, Wellston, 6-5, 240, sr.; Caleb Crabtree, McDermott Northwest, 6-1, 280, jr.; Levi Warren, Minford, 5-11, 295, sr.; Caden Tinlin, Ravenna Southeast, 6-1, 220, sr.; Sean Sweet, Mantua Crestwood, 6-4, 290, sr.; Josh Baum, Ready, 6-0, 250, sr.; Anthony Buckley, Amanda-Clearcreek, 6-4, 240, jr.; Cory Hart, West Jefferson, 6-2, 295, sr.; Matt Holbrook, Madison Plains, 6-1, 255, sr.; Philip Soderberg, Columbus Academy, 6-3, 290, sr.; Wyatt Walton, Johnstown, 6-4, 310, sr.; Donte Lewis, Martins Ferry 6-2, 245, sr.; Cy Morrison, Magnolia Sandy Valley. 5-11, 215, sr.;  Colson Starner, Sugarcreek Garaway, 5-11, 195, sr.
Kickers: Cason Doolittle, Liberty-Benton, 6-0, 141, Fr.; Sam Witt, Genoa, 5-11, 195, sr.; Keegan McDermott, Warren Champion, 6-0, 190, so.
Defensive Line: Marshown Curtis, Cincinnati Mariemont, 6-3, 265, sr.; Tyler Stevenson, Camden Preble Shawnee, 6-2, 275, sr.; Matthew Warden, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 270, sr.; T.J. McGinnis, Ironton Rock Hill, 6-2, 255, sr.; Jordan Williams, Proctorville Fairland, 6-3, 186, jr.; Flint Barger, Oak Hill, 6-5, 230, jr.; Austin McKenzie, Portsmouth, 5-7, 217, sr.; Brady Warner, Wheelersburg, 6-0, 225, sr.; Caleb Noirot, Akron Manchester, 6-2, 230, sr.; Anthony Czap, Canfield South Range, 5-10, 210, jr.; Jake Gehring, Canfield South Range, 6-2, 205, jr.; Anthony DiGiacomo, Canton Central Catholic, 6-0, 180, sr.; Stew Davis, Johnstown, 6-4, 230, sr.; Ethan Hill, Madison Plains, 6-1, 245, sr.; Hunter Darrah, Rayland Buckeye Local, 6-6, 215, so.; Austin Miller, Sugarcreek Garaway, 6-0, 205, sr.; Kaden Smith, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 205, sr.
Linebackers: Cody Taylor, Bucyrus Wynford, 5-9, 155, jr.; Colt Conover, Blanchester, 5-8, 180, jr.; Lane Mefford, Lewistown Indian Lake, 5-11, 190, jr.; Rudy Scanlon, Springfield Shawnee, 6-0, 185, jr.; Josey Kelly, Williamsport Westfall, 5-11, 187, jr.; Kaleb Easley, Albany Alexander, 5-9, 185, sr.; Luke Chapman, Albany Alexander, 6-1, 230, sr.; Cameron Deere, Ironton, 5-11, 185, jr.; J.D. Brumfield, Proctorville Fairland, 5-9, 190, so.; Brock Eggers, Wellston, 5-10, 190, jr.; Austin Henderson, Piketon, 6-1, 200, sr.; Evan Lintz, McDermott Northwest, 5-9, 225, so.; Christian Keys, Portsmouth, 5-6, 156, jr.; Jaxson Harrah, North Union, 6-1, 210, sr.; Quintin Lott, Amanda-Clearcreek, 6-0, 200, jr.; Luke Schlagheck, Johnstown, 5-10, 160, sr.; Brandon Loveless, Magnolia Sandy Valley, 6-3, 162, sr.; Garrett Hershberger, Sugarcreek Garaway, 6-0, 202, jr.; Isaiah Lamneck, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 165, sr.; Cody Albaugh, Bellaire, 5-11, 180, sr.
Defensive Backs: Hayden Rodgers, Millbury Lake, 5-9, 170, jr.; Jayden Denton, Cincinnati North College Hill, 6-2, 180, so.; Gianni Rudolph, Cincinnati Taft, 6-3, 180, jr.; Daquan Smith, Cincinnati Taft, 5-10, 195, jr.; Austin Tutt, Camden Preble Shawnee, 6-0, 180, sr.; Chanston Moll, Williamsport Westfall, 5-6, 138, sr.; Keaton Potter, Oak Hill, 5-10, 160, sr.; Luke Bradford, Portsmouth West, 6-2, 140, jr.; Paulie Bryant, Madison Plains, 6-2, 175, jr.; Trevyn Feasel, North Union, 5-10, 175, jr.; Cale McAfee, Cadiz Harrison Central, 6-1, 190, sr.; Cody Olson, Martins Ferry, 6-0, 170, sr.
Punters: Jared Simon, Garrettsville Garfield, 6-3, 175, sr.; Cole Workman, Johnstown, 5-11, 155, sr.
All-Purpose: William Journey, Portsmouth West, 5-6, 151, sr.
 
2019 DIVISION VI OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS
 
Offensive players of the year: Caleb Gallwitz, Howard East Knox; Cody Benesh, Collins Western Reserve; Lane Ruby, Chillicothe Southeastern; Riley Huelskamp, Anna
Defensive player of the year: Sawyer Koons, Glouster Trimble
Coach of the year: Ty Stevenson, Collins Western Reserve
 
First Team Offense
Quarterbacks: Lane Ruby, Chillicothe Southeastern, 5-9, 175, sr.Adam Bidlack, Dalton, 5-11, 165, sr.Lucas Hartings, Worthington Christian, 6-4, 180, sr.Cade Polter, Sherwood Fairview, 6-2, 180, sr.Bart Bixler, Anna, 5-11, 170, sr.Cade Schmelzer, Covington, 6-3, 200, sr.
Backs: Riley Huelskamp, Anna, 5-10, 185, sr.; Conner Wright, Glouster Trimble, 5-11, 190, sr.; Caleb Gallwitz, Howard East Knox, 6-0, 195, sr.; Tyler Fisher, Beverly Fort Frye, 5-10, 170, sr.; Cody Benesh, Collins Western Reserve, 5-11, 170, sr.; Joe Governale, Columbia Station Columbia, 5-10, 175, jr.
Receivers: DJ Moore, Worthington Christian, 6-3, 190, so.; Trent Roetgerman, Minster, 6-2, 190, sr.; Cam Grodhaus, Salineville Southern, 6-0, 180, sr.; Luke Lachey, Grandview Heights, 6-6, 225, sr.
Line: Alan Mead, Chillicothe Southeastern, 6-3, 220, sr.; Sam Rengert, Milford Center Fairbanks, 6-7, 310, sr.; Isiah Jones, Beverly Fort Frye, 5-9, 210, sr.; Matthew Gladieux, Archbold, 6-1, 230, sr.; Jake Montgomery Gibsonburg, 6-2, 212, sr.; Carson Heidecker, Columbia Station Columbia, 6-3, 285, sr.
Kicker: Cade Ziegler, Milford Center Fairbanks, 6-3, 155, so.
 
First Team Defense
Line: Ian Joyce, Glouster Trimble, 6-3, 230, sr.; Blake Miller, Galion Northmor, 6-5, 220, sr.; Joey Bertani, Grandview Heights, 6-3, 215, sr.; Caden Hill, Ashland Crestview, 6-1, 290, sr.; Nick Wolfe, Jamestown Greeneview, 6-0, 280, sr.; Jayson Keenan, Wellington, 6-0, 190, sr.; Wil Luthman, Anna, 6-2, 255, sr.
Linebackers: Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 165, so.; Sawyer Koons, Glouster Trimble, 6-0, 225, sr.; Dawson David, Howard East Knox, 6-1, 205, sr.; Jack Parry, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 219, sr.; Dylan Hart, Beverly Fort Frye, 6-1, 215, jr.; Chayse Singer, Sherwood Fairview, 5-9, 180, sr.; Andrew Pifer, Bucyrus, 5-10, 180 Sr.; Tyler Knight, Mogadore, 5-10, 190, so.
Backs: Brady Schilling, Beverly Fort Frye, 6-2, 175, sr.; Gavin Little, Newcomerstown, 5-11, 145, sr.; Dylan Jones, Mogadore, 5-9, 170, sr.; Jayce Sloan, Salineville Southern, 6-0, 170, sr.
Punter: Drew Saki, Columbia Station Columbia, 6-1, 190, sr.
 
Second Team Offense
Quarterbacks: Kadden Lester, Howard East Knox, 6-2, 185, sr.; Cameron Kittle, Glouster Trimble, 6-1, 175 Sr.; Hayden Gibson, Brookfield, 6-0, 170, jr.
All-Purpose: Keegan Wilburn, Nelsonville-York, 5-9, 185, sr.; Tyler Bean, Pymatuning Valley, jr.
Backs: Nathanael Suntheimer, East Canton, 6-0, 171, sr.; Chandler Keener, Smithville, 5-10, 195, jr; Zach Bowers, Liberty Center, 5-11, 168, Sr,; Alex Schmitmeyer, Minster, 6-0, 180, sr.; Shaun Thomas, Lima Central Catholic, 6-0, 182, jr.; Wyatt Conner, Newcomerstown, 6-1, 180, sr.                         
Receivers: Jaiden Malone, Dalton, 6-0, 150, so.; Cruz McFadden, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 175, sr.; Alex Schneider, Columbus Grove, 6-2, 160, sr.; Trent Murdock, Liberty Center, 6-1, 205, sr.
Line: Caleb Harper, Worthington Christian, 6-5, 220, sr.; Hayden Hankinson, Centerburg, 6-4, 225, sr.; Collin Weaver, Old Washington Buckeye Trail, 5-9, 216, sr.; Andrew Beery, Smithville, 6-2, 290, sr.; Owen Stoudmire, Norwayne, 6-2, 315, jr; Ethan Truex, Lima Central Catholic, 5-10, 298, sr. ;Robbie Granny, Middlefield Cardinal, 6-4, 275, sr. ;Kenny Crouch, Pymatuning Valley, sr. ;Jeremiah Sutton, Oberlin, 6-0, 300, sr.
Kicker: Clayton Medvec, New Middletown Springfield, 6-0, 178, jr.
 
Second Team Defense
Line: Gunner King, Columbus Grove, 6-2, 275, jr.; Dayne Braden, Collins Western Reserve, 6-3, 275, sr. ; Chase Saunders, Rittman, 6-1, 215, sr.; Aaron Hopkins, Oberlin, 6-2, 215, sr.
Linebackers: Braden Anderson, Worthington Christian. 6-0, 180, jr.; Braylon Green, Milford Center Fairbanks. 6-3, 190, jr.; Eli Yahl, Spencerville, 6-2, 230, sr.; Carson Meyer, Archbold, 5-11, 190, jr; Ty Williams, Hillsdale, 6-2, 205, jr.; Hayden Garrow, Columbia Station Columbia, 5-10, 175, Fr.
Backs: Loghan Kelley, Williamsburg, 5-9, 170, sr.; Rossy Moore, Lima Central Catholic, 6-2, 195, jr.; Preston Sykes, Frankfort Adena, 6-0, 170, jr.; Elijah Zimmerman, Archbold, 6-1, 180, sr.; Connor Keller, Liberty Center, 6-0, 165, sr.; Isaac Lininger, Anna, 6-0, 165, sr.
Punter: Cade Leach, Howard East Knox, 6-0, 185, sr.
 
Third Team Offense
Quarterbacks: Benjamin Higgins, Wellington, 6-0, 180, sr.; Hunter Mariotti, Galion Northmor, 6-3, 190, sr.; Chase Foos, Attica Seneca East, 6-0, 215, sr.; Beau Brungard, New Middletown Springfield, 6-0, 190, so.
Backs: Mason McClellan, Wellington, 6-1, 170, sr.; Jon Auld, Gibsonburg, 5-10, 172, sr.; Brayden Ison, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 190, sr.; Jaydon Harris, Oberlin, 5-11, 170, jr.
Receivers: Andrew Cates, Covington, 6-1, 183, sr.; Jon Brasee, Wellington, 6-0, 150, so.; Casey Horner, Middlefield Cardinal, 5-10, 155, sr.:; Jonah Wilkerson, Pymatuning Valley, jr.; Noah Miller, Coldwater, 6-5, 222, sr.
Line: Blake Jones, Attica Seneca East, 6-4, 270, sr.; Austin Bostater, Sherwood Fairview, 6-2, 255, jr.; Noah Luiken, Dayton Christian, 6-0, 365, jr.; Dylan Sharp, Minster, 6-3, 270, sr.
Kicker: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-5, 125, so.
 
Third Team Defense
Line: Logan Hicks, Attica Seneca East, 6-1, 235, sr. ; Trey Kaseman, Gibsonburg, 5-8, 171, sr.; Thomas Lenhart, Beverly Fort Frye, 6-0, 225, jr.; Logan Giddings, Pymatuning Valley, sr. ; Malachi Minnich, Anna, 6-2, 220, sr.; Kix Thiel, Mechanicsburg, 6-1, 200, sr.; Braden Medley, Beverly Fort Frye, 5-11, 200, jr.
Linebackers: Mikey Nusser, Chillicothe Southeastern, 5-7, 190, jr.; Will Bolin, Ashland Crestview, 6-0, 210, sr.; Drew Unangst, Wellington, 6-1, 185, so.; Eric Hurtt, Frankfort Adena, 5-11, 225, jr.; Clay Payton, Jamestown Greeneview, 5-10, 185, sr.; Evan Backensto, Elgin, 6-3, 215, sr.
Backs: Logan Hurst, Mechanicsburg, 6-2, 180, sr.; Bryce Conti, Carey, 5-11, 152, so.; Owen Menge, Columbia Station Columbia, 5-5, 135, so.; Caleb Frank, Sherwood Fairview, 6-1, 165, jr.; Kleyton Maschino, Covington, 6-2, 155, sr.; Mason Inman, Pymatuning Valley, 6-0, 165, jr.
Punter: Michael Hanson, Jamestown Greeneview, 6-0, 215, sr.
 
SPECIAL MENTION:
Quarterbacks: Blake Reynolds, Columbus Grove, 6-4, 180, jr.; Seth Griswold, Dayton Christian, 6-0, 170, sr.: Mikey Seel, Nelsonville-York, 6-1, 200, sr.; Caden Miller, Crooksville, 6-2, 160, sr.; Ian Ellis, Beverly Fort Frye, 5-11, 180, so.; Isaac Hickman, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 184, sr.
Backs: Hunter Jester, Fayetteville-Perry, 5-10, 168, jr.; Peyton Lane, New Paris National Trail, 5-10, 160, sr.; Chayse Propst, Mechanicsburg, 5-11, 185, jr.; Cory Ross, Arcanum, 5-9, 185, sr.; Austin Stapleton, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-10, 225, jr.; Brayden Ison, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 190, sr.; Nate Throckmorton, Frankfort Adena, 5-7, 160, jr.; Logan Adams, Belpre, 5-7, 140, sr.; Devin Carter, Leavittsburg LaBrae, 5-10, 175, so.; Tyler Briggs, Brookfield, 5-10, 250, sr.; Darreion Davis, Grandview, 6-0, 195, sr.; Donnell Marshall, Centerburg, 5-11, 160, jr.; Dylon Parmon, Northridge, 5-9, 175, sr.; Zane Wallace, Beverly Fort Frye, 5-9, 150, sr.; Noah Love, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-10, 190, sr.             
Receivers: Nick Laposky, Wellington, 6-3, 180, sr.; Luke Morris, Mt. Blanchard Riverdale, 5-8, 170, jr.; Antonio Cruz, Archbold, 5-11, 160, jr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-3, 166, so.; Logan McCoy, North Lewisburg Triad, 6-3, 195, sr.; Reid Wheeler, Dayton Christian, 6-1, 185, sr.; Logan Bennett, Frankfort Adena, 6-4, 195, jr.; Ty Perkins, Lucasville Valley, 6-2, 150, Fr.; Brady Brannon, Crooksville, 5-11, 165, sr.; Tanner Chenault, Chillicothe Southeastern, 6-1, 215, sr.; Dakota King, Brookfield, 6-2, 170, sr.; Garrett Walker, New Middletown Springfield, 5-10, 173, sr.; Nathan Stephenson, Mogadore, 6-5, 190, sr; Gavin Ramos, Northmor, 5-7, 140, sr.; Gage Steinmetz, East Knox, 6-0, 180, sr.; Tristan Tesch, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 165, jr.
Offensive Line: Aiden Markley, Collins Western Reserve, 6-3, 220, sr.;  Caden Coleman, Mechanicsburg, 5-9, 240, jr.; Luke Dye, Anna, 6-0, 250, sr.; Jayden Heltsley, Arcanum, 6-4, 280, sr.; Joseph Stillwell, Williamsburg, 6-3, 275, sr.; Micah Trimbach, Troy Christian, 5-10, 215, sr.; Nathan Howard, Chillicothe Southeastern, 6-1, 215, jr.; Brock Hill, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 245, sr.; Zach Guffey, Glouster Trimble, 6-0, 205, sr.; Jack Nagucki, Glouster Trimble, 6-1, 200, sr.; Stephen Craig, Salineville Southern, 5-11, 275, sr.; Jesse Keen, East Canton, 6-5, 310, sr.; Tristin Welcome, Mogadore, 6-3, 250, jr.; Luke Grosscup, East Knox, 5-10, 180, sr.; Brandon Planey, Northmor, 6-1, 235, sr.; Casey Brooker, Beverly Fort Frye, 6-2, 225, so.; Kolton Shepherd, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 293, jr. 
Kickers: Eric Hamilton, Cincinnati Deer Park, 5-8, 145, jr.; Blake Dippold, Coldwater, 5-11, 218, sr.; Grace Dudziak, Wellington, 5-5, 155, sr.; Garrett Clark, Frankfort Adena, 5-9, 150, sr.; Zach McLean, Crooksville, 6-1, 170, jr.;
Defensive Line: Christian Wiseman, Nelsonville-York, 5-9, 200, Jr.; Mason Zaler, Lucasville Valley, 6-6, 255, Sr.; Shawn Turley, Glouster Trimble, 5-10, 225, Sr.; Caleb Teague, Wellington, 6-5, 190, jr.; Garrett Neth, Allen East, 5-10, 200, sr.; Duncan Cooper, Covington, 6-0, 180, jr.; Jesse Fisher, Covington, 6-0, 213, sr.; Tiray “Tank” Jamison, Dayton Christian, 5-5, 250, sr.; Cody Miller, Columbiana, 5-11, 201, sr.; Nick McAvoy, Cardington, 6-0, 250, sr.; Josh Green, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 227, sr.; Nic Burris, Old Washington Buckeye Trail, 5-9, 227, jr.; Steven Gilliand, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-5, 260, sr.
Linebackers: Lane Mettler, Bainbridge Paint Valley, 5-10, 170, Sr.; Nick Godfrey, Belpre, 6-2, 225, Sr.; Colton Snyder, Nelsonville-York, 5-10, 210, Jr.; Chase Morrow, Lucasville Valley, 5-10, 165, So.; Blake Hershbarger, Allen East, 5-10, 175, jr.; Zack Czako, Middlefield Cardinal, 5-10, 205, so.; Matt Batson, Dayton Christian, 6-0, 206, sr.; Austen Cutarelli, Arcanum, 5-11, 195, sr.; Dakota Roberts, Williamsburg, 5-10, 180, sr.; Codey Taylor, Springfield Northeastern, 6-2, 200, sr.; Dearis Thomas, Cincinnati Deer Park, 6-0, 190, so.; Brayden Wiggins, Covington, 5-9, 173, sr.; Ameer Cunningham, Norwayne, 6-2, 190, jr.; Jakob Cross, Columbiana, 6-1, 200, sr.; Wyatt Reeder, Northmor, 5-10, 160, sr.; Jake Reese, Northridge, 6-0, 215, sr.; Riordin Stauffer, Fairbanks, 6-2, 210, so.; Caden Fryman, Beverly Fort Frye, 6-3, 185, sr.; Trenton Newkirk, Newcomerstown, 6-2, 210, so.; Ronnie Rominger, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 189, sr.
Defensive Backs: Dalton Thurston, Chillicothe Southeastern, 5-10, 170, Sr.; Iann Cockrell, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 175, Sr.; Jayden Skinner, Wellington, 6-1, 150, jr.; Tyler Moore, Wellington, 5-10, 160, so.; Loghan Kelley, Williamsburg, 5-9, 170, sr.; James Shaffer, Campbell Memorial, 5-10, 190, jr.; Owen Blanton, Mount Gilead, 5-10, 165, sr.; Terry Fearn, Fredericktown, 6-0, 185, sr.; Charlie James, Grandview, 5-10, 170, sr.; Gatlin Luke, Fairbanks, 5-9, 155, sr.; Logan Randolph, Northmor, 6-0, 150, sr.; Jaiden Reynolds, Worthington Christian, 5-10, 170, so.; Franko Rome, Old Washington Buckeye Trail, 5-10,162, so.; Trey McGilton, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 157, sr.; Tanner Phillips, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 175, jr.
Punters: Jordan Harrington, Belpre, 5-9, 154, Jr.; Hunter Tresnan-Reighard, Delta, 6-4, 230, sr.; Brycetyn Hedden, Castalia Margaretta, 6-1, 200, sr.; Will Popa, Mogadore, 6-0, sr.;
All-Purpose: Austin Stormes, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-11, 175, sr.;
 
 
2019 DIVISION VII OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS
 
Offensive player of the year: Hunter Prince, Edgerton
Defensive players of the year: TJ Rhamy, Hamler Patrick Henry; Matt Everman, Maria Stein Marion Local; Max Hoying, Fort Loramie
Coaches of the year: Rusty Webb, Willow Wood Symmes Valley; Michael Cook, St. Thomas Aquinas; Ryan Williams, Newbury
 
First Team Offense
Quarterbacks: Sam Shafer, Cuyahoga Heights, 6-2, 195, sr.; Alex Hawkins, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-9, 150, sr.; Matt Carlisle, Newark Catholic, 6-3, 193, sr.; Zane Heiss, Waterford, 5-10, 170, sr.; Mark Smith, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-1, 160, so.
Backs: Hunter Prince, Edgerton, 6-0, 200, sr.; Briar Portman, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 180, jr.; Wyatt Reiman, Shadyside, 5-11, 170, so.; Trey Fabrocini, Lancaster Fisher Catholic, 6-0, 230, sr.
Receivers: Deanza Duncan, Hamilton New Miami, 5-8, 160, jr.; A’Sian Burt, St. Thomas Aquinas, 6-1, 171, jr.; David Lamoreaux, Greenwich South Central, 6-4, 185, jr.; Chazz Johnson, Lima Perry, 6-2, 175, sr.
All-Purpose: Noah Arnold, Newbury, 5-10, 170, sr.
Line: Garrett Schwiebert, Hamler Patrick Henry, 6-6, 250, sr.; Ryley Spangler, Leipsic, 6-4, 248, sr.; Kyle Wasson, McComb, 6-0  245 Sr.; Carson Horstmann, Cuyahoga Heights, 6-0, 226, sr.; Easton Hitchens, Sarahsville Shenandoah, 6-4, 295, sr.      
Kicker: Justen Stoner, Arcadia, 5-8, 185, sr.
 
First Team Defense
Line: Matt Everman, Maria Stein Marion Local, 6-1, 205, sr.; TJ Rhamy, Hamler Patrick Henry, 5-9, 180, sr.; Juan Pena Leipsic, 5-10, 192, sr.; Tyson Speyer, Arlington, 6-4, 223, sr.; Eli Franks, McComb, 6-3, 268, so.; Conner Hicks, Leetonia, 6-0, 281, sr. ; John Tropf, Newbury, 6-0, 200, jr.
Linebackers: Max Hoying, Fort Loramie, 5-11, 200, jr.; Will Oldaker, Reedsville Eastern, 6-3, 260, jr.; Phillip Gibson-Perry, Canal Winchester Harvest Prep, 6-0, 200, jr.; Carter Dennis, Hannibal River, 5-11, 170, jr.; Cade Denius, Sarahsville Shenandoah, 5-7, 150, jr.; Cameron Hollobaugh, Warren JFK 6-0, 200, jr.; Isaac Stall, Pandora-Gilboa, 5-8, 195, sr.; Grant Meier, Maria Stein Marion Local, 5-11, 185, jr.; Ryan Selig, Cuyahoga Heights, 5-10, 162, sr.
Backs: Zach Stackhouse, Toronto, 6-1, 165, sr.; Lars Livengood, Norwalk St. Paul, 5-10, 175, sr.; Logan Niswander, Lucas, 6-3, 197, sr.; Mark Seger, Fort Loramie, 6-3; 205, sr.
Punter: John Hale, Greenwich South Central, 5-9,145, sr.
 
Second Team Offense
Quarterbacks: Dakota Phillips, Beallsville, 6-2, 181, sr.; Trey Robinette, Hamilton New Miami, 5-8, 190, jr.; Aaron Davis, McComb, 6-1, 165, sr.; Alex Price, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 165, sr.     
Backs: Kyle Zygmunt, Independence, 6-0, 160, so.; Blake Newland, Reedsville Eastern, 5-7, 170, jr.; Cam Caizzo, Norwalk St. Paul, 5-9, 185, sr.; Josh Ferguson, Willow Wood Symmes Valley, 5-10, 175, jr.
Receivers: Kolton Holloway, Hamler Patrick Henry, 6-2, 180, sr.; Bryce Basinger, Pandora-Gilboa, 6-3, 170, jr.,; Bradyn Nussbaum, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-11, 165, sr.; Charles Huelsman Maria Stein Marion Local, 6-2, 180, jr.; Antonio Hammond, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-2, 170, sr.
Line: Isaiah Durant, Cuyahoga Heights, 6-6, 282, sr.; Christian Gaul, Lancaster Fisher Catholic, 6-2, 265, sr.; Heath Rosen, Hannibal River, 5-10, 210, sr.; Blake Coffman, Lucas, 5-11, 290, sr.; Jaden Oney, Plymouth, 5-10, 250, sr.; Lance Good, Dola Hardin Northern, 6-3, 280, jr.; Josh Pangilinan, Fort Loramie, 5-8, 240, sr.
Kicker: Casey McGhee, Independence, 5-8, 150, so.
 
Second Team Defense
Line: Khelin Jackson, Canal Winchester Harvest Prep, 5-6, 215, sr.; Koen Gronbach, Sugar Grove Berne Union, 6-0, 185, sr.; Elijah Rogers, Canal Winchester Harvest Prep, 6-1, 240, sr.; Mitch Sanders, Newbury, 6-0, 215, sr.; Jayden Alston, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-11, 180, sr.; Dylan Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-3, 177, jr.; Isaiah LaTurner, Convoy Crestview, 6-1, 215, sr.
Linebackers: Austin Kiess, Edon, 5-10, 215  Sr.; Caleb Lammers, Leipsic, 6-2, 208, sr.; Joe Pantelidis, Waterford, 6-2, 180, jr.; Tristan Thomas, Toronto, 5-9, 208, sr. ; Hayden McKee, South Charleston Southeastern Local, 6-1, 205, sr.                  
Backs: Tyler Hayman, Sycamore Mohawk, 5-10, 164, jr.; Devares Glenn, Lima Perry, 5-6, 150, jr.;’ Elijah Chungu, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, 165, sr.; Jaret Vermilion, Arlington, 5-9, 150, sr.; Wesley Guy, Sarahsville Shenandoah, 5-7, 150, sr., Mitchell Hays, New Bremen, 5-11, 167, jr.; Max Alpert, Cuyahoga Heights, 6-2, 178, sr.
Punter: Will Cox, Miami Valley Christian Academy, 6-1, 196, sr.
 
Third Team Offense
Quarterbacks: Dominic Schadl, McDonald, 5-7, 165, jr.; Derk Hutchison, Malvern, 6-0, 180, jr.; Evan Legg, Greenwich South Central, 5-11, 175, sr.; Kaden Starcher, Lancaster Fisher Catholic, 6-0, 190, sr.
Backs: Sean Lengyel, North Jackson Jackson-Milton, 5-11, 175, jr.; Noah Barnhart, New Matamoras Frontier, 5-10, 195, jr.; Owen Wetherill, Dola Hardin Northern, 5-11, 155, jr.; Wil Morrow, Hamler Patrick Henry, 5-11, 200, sr.; Trey McNickle, Racine Southern, 6-0, 185, sr.; Tommy Zirzow, Lucas, 5-10, 193, sr.; Cody Paugh, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-9, 170, sr.
Receivers: Jason Bartosik, Cuyahoga Heights, 6-4, 190, sr.; Jake Mitrisin, Independence, 5-11, 160, sr.; Nick Brandewie, Fort Loramie; 6-2; 210, sr.
All-Purpose: Carson Hauger, Lucas, 5-11, 146, sr.; Levi Gazarek, North Baltimore, 6-5, 245, sr.
Line: Damarion Gibson, Lima Perry, 6-0, 220, so.; Tyler Eustace, Edgerton, 5-10, 210, sr.; Earl Hill, Warren JFK, 6-4, 280, sr.; Martin Mendoza, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-8, 175, sr.; Jacob Orms, Newbury, 5-10, 150, sr.; Blake Holthaus, Fort Loramie, 6-1, 230, sr.; Connor Stewart, Sidney Lehman Catholic, 6-4, 260, jr.
Kicker: Ethan Potts, Sidney Lehman Catholic, 5-11, 165, sr.
 
Third Team Defense
Line: Joe Connors, Cuyahoga Heights, 6-1, 225, sr.; Mack Fortman, Fort Loramie, 6-2, 265, jr.; Alex Hicks, Lockland, 6-1, 310, sr.; Cody Dirksen, Mississinawa Valley, 6-0, 210, sr.
Linebackers: Tristan Arnold, Lucas, 6-2, 203, sr.; Will Stieber, Norwalk St. Paul, 5-8, 155, so.; Max Dirmeyer, Mississinawa Valley, 5-8, 160, sr.; Adam Miklovic, Independence, 6-2, 200, sr.; Julian Cicchella, Newbury, 6-1, 185, sr.; John Edwards, Sidney Lehman Catholic, 5-10, 185, so.; Noah Guillozet, Fort Loramie, 5-10, 185, sr.
Backs: Jack Leith, Willow Wood Symmes Valley, 6-3, 170, sr.; Walker Elliott, Plymouth, 5-11, 160, sr.; Kyle Polack, Cuyahoga Heights, 6-0, 156, sr.; Evan Arnold, Newbury, 6-1, 165, jr.; Kyle Northup, Crown City South Gallia, 6-0, 164, sr.; Austin Knaack, Cuyahoga Heights, 6-0, 160, sr.
Punters: Chase Iser, Southington Chalker, 5-11, 190, sr.; Clayton Lust, Ridgedale, 5-9, 150, sr.
 
SPECIAL MENTION:
Quarterbacks: Kale Long, DeGraff Riverside, 5-11, 195, jr.; Collin Moore, Fort Loramie, 6-0; 210, jr; Trey Robinette, Hamilton New Miami, 5-8, 190, jr.; Dylan Stinson, Lewisburg Tri-County North, 6-3, 160, jr.; Colby Bartley, Corning Miller, 5-8, 165, sr.; Gage Shuler, Racine Southern, 5-10, 155, sr.; Sam Leach, Ridgedale, 6-0, 178, sr.; J.D. Schmidt, New Matamoras Frontier, 5-8, 165, so.; Caleb Leasure, Toronto, 5-10, 142, jr.
Backs: Alex Scholl, Mississinawa Valley, 5-10, 180, sr.; Reece Stammen, Ansonia, 5-11, 205, jr.; Steven Fitzgerald, Reedsville Eastern, 5-10, 205, jr.; Marco Ferry, Leetonia, 5-10, 180, jr.; Jesse Likens, Warren JFK, 5-8, 165, jr.; Javon Eggert, Harvest Prep, 5-7, 175, sr.; Landon Godenschwager, Berne Union, 5-9, 155, sr.; Jaylen Jennings, Harvest Prep, 5-9, 170, so.; Christian Lautenschleger, Grove City Christian, 5-8, 180, jr.; Michael Johnson, Hannibal River, 5-10, 150, jr.; Garrett Dozier, Toronto,5-10, 168, jr.; Alex Kilburn, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 215, jr.; Jeffrey Dawson, Steubenville Catholic Central, 5-11, 170, sr.; Brandon Fleck, Maria Stein Marion Local, 6-0, 195, sr.;
Receivers: Braden Sears, Independence, 6-2, 235, sr.; Brendan O’Leary, Sidney Lehman Catholic, 6-1, 170, sr.; Austin Sanders, South Charleston Southeastern Local, 6-1, 175, sr.; Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6-3, 170, so.; Ethan Huffman, Franklin Furnace Green, 6-0, 165, jr.; Tre McCoy, Corning Miller, 5-7, 155, so.; Nick Fouss, Waterford, 5-11, 155, sr.; Cameron Tucker, McDonald, 6-1, 180, sr.; Bert Jones, Windham, 6-3, 175, so.; Adam Beard, Ridgedale, 6-0, 215, jr.; Slater Evans, Newark Catholic, 5-6, 130, sr.; Langdon Johnson, Danville, 5-11, 185, sr.; Kenneth Martin, Malvern, 5-11, 165, sr.; Kelly Hendershot, Shadyside, 6-3, 177, sr.; Logan Brookover, New Matamoras Frontier, 6-2, 190, sr.
Offensive Lineman: Nathan Ungrun, Maria Stein Marion Local, 6-4, 265, sr.; Luke Reed, Newbury, 5-10, 190, jr.; Ethan Burrows, DeGraff Riverside, 5-10, 185, jr.; Austin Helmke, Ansonia, 6-1, 275, sr.; Gavan Yates, Willow Wood Symmes Valley, 6-0, 240, so.; Seth Imes, Franklin Furnace Green, 6-3, 265, sr.; Jake Barber, Reedsville Eastern, 6-0, 210, jr.; Kyle Beasley, Beaver Eastern, 6-0, 185, so.; Haden Offenberger, Waterford, 5-7, 170, jr.; Greg Merdich, McDonald, 6-0, 230, jr.; Logan Pugh, North Jackson Jackson-Milton, 6-4, 265, jr.; Hunter McCombs, McDonald, 6-0, 225, jr.; Tyler Householder, Berne Union, 6-3, 240, sr.; Emmanuel Mullens, Harvest Prep, 6-5, 260, jr.; Nate Williams, Newark Catholic, 6-5, 300, sr.; Tyler Wilson, Danville, 6-0, 200, sr.; Mason Geraud, Shadyside, 6-3, 310, jr.; Gaige Bowersock, New Matamoras Frontier, 6-0, 220, jr.; Bryson White, Malvern, 6-2, 245, so.
Kickers: Bryan Prentice, Vienna Mathews, 5-10, 230, sr.; Baltazar Miguel. New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 140, sr.; Alex Klosterman, Maria Stein Marion Local, 6-2, 180, sr.
Defensive Lineman: Cole Miller, Waterford, 6-0, 165, jr.; Jaylin Turner, Warren JFK; 6-2, 230, sr.; Briggs Schafer, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 160, sr.; Bradley Michael, Caldwell, 6-0, 225, sr.; Isaac Miller, Toronto, 6-0, 210, sr.; Gage Joseph, Shadyside, 5-11, 210, so.
Linebackers: Ryan Vollman, Independence, 5-10 190, jr.; Max Dirmeyer, Mississinawa Valley, 5-8, 160, sr.; John Edwards, Sidney Lehman Catholic, 5-10, 185, so.; Cody Eyer, New Madison Tri-Village, 5-10, 180, sr.; Trey Godfrey, Mississinawa Valley, 5-11, 235, jr.; Dylan Spivey, Hamilton New Miami, 5-10, 200, jr.; Caleb Mullins, Willow Wood Symmes Valley, 6-1, 210, jr.; Mason Dishong, Reedsville Eastern, 6-2, 200, sr.; Braidan Haney, Sciotoville East, 5-10, 200, sr.; Nathan Gilligan, McDonald, 5-11, 190, so; Riley Lewis, McDonald, 5-8, 170, sr.; Michael Donatelli, Lowellville, 5-9, 172, sr.; Clay Dean, Windham, 6-1, 205, jr.; Preston Mitchell, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, 225, sr.; Joe Gallagher, Grove City Christian, 5-11, 190, sr.; Drew Hess, Newark Catholic, 6-2, 180, jr.; Deion Parker, Danville, 5-7, 170, so.; Connor Swartz, Fisher Catholic, 6-1, 205, sr.; Payton Young, Fairfield Christian, 5-10, 205, sr.; Ryan Dick, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-11, 185, jr.; Caden Moore, Caldwell, 6-0, 150, sr.; Jakob Klug, Shadyside, 5-11, 178, sr.; Anthony Simmons Jr., Steubenville Catholic Central, 6-1, 200, sr.; Adam Moser, Malvern 5-8, 170, jr.
Defensive Backs: Peyton Otte, Maria Stein, Marion Local, 5-10, 170, so.; Devares Glenn, Lima Perry, 5-6, 150, jr.; Drew Barhorst, Sidney Lehman Catholic, 6-0, 175, sr.; Payton Pugh, St. Bernard-Elmwood Place, 5-9, 175, sr.; Layne Sarver, New Madison Tri-Village, 6-4, 170, so.; Blake Scholl, Mississinawa Valley, 6-5, 170, sr.;Brock Shellhaas, Ansonia, 5-11, 170, sr.; Logan Clemmons, Beaver Eastern, 5-10, 160, jr.; Savonne Williamson, Warren JFK, 5-8, 155, sr.; Darien Suggs, Wellsville, 5-11, 150, sr.; RaySean Owens, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-2, 162, sr.; RaShaun Goines, Harvest Prep, 5-8, 175, jr.; Caden McColly, Fisher Catholic, 5-9, 175, sr.; Reggie Pace, Columbus Crusaders, 5-8, 165, sr.; Zi’Year Pardon, Fairfield Christian, fr.; Jordan Joseph, Shadyside, 5-10, 164, jr.; Anthony LeFever, Steubenville Catholic Central, 6-0, 165 sr.
All-Purpose: Mick Laski, Independence, 5-9, 170, sr.; Ethan Manelski, Independence, 5-10, 160, sr.
 
 
### OHSAA ###

 Copyright 2019 by Lima Communications Corp. All rights reserved.